İş Stresi Neden Kaynaklanır?


 

Stres eşittir kaygı dersek, kaygıyı ortaya çıkartan şey aslında korku ve güvensizliktir. Zamanında hepimizin söylenmişliği vardır, üniversite sınavlarına hazırlanırken, az düzeyde kaygı stres insanı hareketlendirir ama yüksek düzeyde kaygı mahveder ve yok eder.

Az kaygı iyidir

Az kaygı olabilir, hepimizin bireysel hayatında, iş hayatında kaybetme korkusu sahip olduğunuz şeylerin ne kadar kıymetli olduğunu bize hatırlatır. Eğer kaygımız yüksekse biz orada kendimizi güvende hissetmiyoruz. Güvensizliğe strese neden olan şeyler adaletsizlik, değerli hissettirilmeme, duyulmamak, benlik algısına duyulmayan saygı. Tutarsız davranış kalıpları ve her şeyden önemlisi model olarak birlikte çalışılan insanların kalıplarında ait hissetmeme durumu.

Güven ortamında değilseniz strese girersiniz

özgüven

Stres içerisinde bulunuyorsanız güvenmediğiniz bir ortamdasınızdır. Minik düzeyde stresten bahsetmiyoruz. Güvenmediğiniz ortamın biraz dışına çıkın. Bakın insanlar nasıl davranıyor. Sizin adalet, sizin hak, etik, sorumluluk, sizin kaliteli ve güzel yaşam ile ilgili saygı ve takdir, sevgi ile alakalı kısımda bütün o öğrendiğiniz profile yakınlar mı değiller mi? değillerse uzak durun o zaman. İşten para kazanmanız sizin için önemlidir ama stres uzun süreli olursa insanı kanser yapıyor. Hayatta en önemli şey size güven yerde olabilmektir, orada zaten her şeyiniz maksimumda olur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in