internet İle Hayatımızda Neler Değişti


 

halil nalçaoğluİstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve İletişim Fakültesi dekanı Halil Nalçaoğlu  günümüzde internetin etkileri hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Kimliğimiz ile etkileşim kurarız

Kimlik dediğimiz bir şey ile etkileşim kurarız, sosyal bir şeydir. Sosyal etkileşim ise hangi çağda ne oluyorsa ona göre şekillenen bir şeydir. Günümüzde genel olarak insanlar için kendisine kapanan bireyler olarak bahsediliyor.

Öyle bir çağdayız ki, herkesin kendi televizyonu, radyosu var. Kitlesel olarak üretilen şeyler artık mikro düzeyde elde etmek söz konusu. Eğer değişmeyen bir şey varsa o da etkileşim ile kimlikler oluştuğudur. Bu günlerde dijital etkileşimli mecralar tam olarak buna müsade etmiyor.

Sanal karakter diye bir şey yoktur

İnternet artık bizi değiştirmeye başladı ve hayatımızda. Bizim hayatımızda buna öyle bir karşıt kültür oluşturuyor ki artık biz bunu biliyoruz. Mahrumiyet önemli bir konu ama bizde buna karşı savunma oluşturuyoruz. Bir baktığımız zaman dehşete kapılırsınız bir de bakarsanız ki rasyonel düşünerek bu konuyu aşabilmişizdir. İnternet ile birlikte biz bunların doğru olduğunu nereden bileceğiz düşüncesi oluştu. Ve bilgiler internette yayılmaya başlandı. Bu bilgiler içerisinde öyle bir zaafiyet doğdu ki korkmaya başladık. Bunun sonucunda bu bilgileri nasıl değerlendireceğini, bilgileri nasıl kontrol edeceğimizi kısa sürede öğrendik.

İlgili>>  Türkiye'de İki Kişiden Biri Facebook'ta

Bizim kimliğimiz karakterimiz gün geçtikçe şekillenir, sahte ve sanal karakter gibi bir şey kabul etmiyorum, sahtekarlar her çağda var. Sadece bilgi değil, bilginin de kodunu öğrenmek gereklidir. İnsanlar Facebook‘ta profil uyduruyor diyorlar ama biz önceden de kendimizi uyduruyoruz. Daha önce de Galata Kulesini satanlar vardı şimdi de var ama şu an yöntem değişmiş durumda.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç