insanları örgütlemek gerekli


ataol behramoğluSanatçı – yazar Ataol Behramoğlu Türkiye’deki laik sistemi değerlendirdi.

İnsanların bilinci karartılıyor

Temeldeki düşüncemiz, parlamenter seçim sistemi vardır, halk bir siyasi partiden hoşnut olmazsa o partiyi değiştirir. Ama burada insanların bilinci karartılıyor, türlü oyunlar oynanıyor. İnsanları örgütlemek gerekli. Örgütlü olunursa insanlar unutmaz. Bunlar halkın içinden çıkıyor ama halka düşman oluyorlar. Örgüt sadece siyasi parti demek değildir. Meslek örgütleri, sendikalar olmalıdır insanlar orada eğitilmelidir. Muhalefet partiler belediyeler ile bunu yapabilir. Git oyu ver vatandaşlık görevi bitti, öyle değil, sandığa gidene kadar insanların örgütlenmesi gereklidir.

Benim gönlümde yatan, dürüst muhalefetin, yurtsever muhalefetin birlikte hareketidir.

Birleştirici olan laik düşüncedir

Yıllar önce bir makale yazmıştım, bir gözlemimin sonucundaydı; Bir adam düşmüş çevresine insanlar duruyor ve dua ediyor. İlk yardım konusunda kimsenin bilgisi yok ama dua ediliyor. Duaya karşı değiliz, buna kimsenin bir itirazı yoktur. Asıl mesele gereken önlemleri aldıktan sonra dua edilir. O önlemlerin yerini dua alırsa olmaz, bu duaya yapılan en kötü saygısızlıktır.

İlgili>>  Muhalefet İktidar Olsaydı Ülkeyi Savaşa Sokardı

Birleştirici olan laik düşüncedir, devletin laik temellerde olması gereklidir. Herkes bir dinin mensubu olmak zorunda değildir. Laiklik, din olgusunun kişisel bir konuda olması, ekonomi, hukuk, kültür gibi şeylerin ise bilimsel düşüncenin içerisinde olması gerekli. Birinin kişisel yaşam ile yaşanması diğeri ise yaşadığımız dünyanın bilimsel temeller içerisinde olmasıdır. Laikliğin altının oyulduğu ve çökmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Osmanlı İmparatorluğunun son yüzyılının bile gerisine götürmektir Ak Parti’nin yaptığı. Daha yıkamadılar, kolay kolay yıkamazlar da, Cumhuriyet yarattığı laik düşünce kadın özgürlüğü olağanüstü bir şeydir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç