İnsanı İnsan Yapan Unsurlar Nelerdir?


ramazan ayvallıMarmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Hadis Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Ramazan Ayvallı insanı insan yapan unsurlar hakkında bilgi verdi.

Yaratılmışlar bir taksime göre, canlı ve cansız olarak ikiye ayrılır. Bir başka taksime göre iyiler ve kötü varlıklar olarak ikiye ayrılır. İnsan yaratılanların içinde en şereflisidir. Nefis ve ruh, madde ve mana olmak üzere iki ana unsurdan müteşekkildir.

Gelen tüm peygambere baktığımızda şu beş şeyin üzerinde durduklarını görüyoruz.

 

  • Dinin korunması
  • Aklın korunması
  • Nefsin korunması
  • Neslin, ırzın korunması
  • Malın korunması

Irzın neslin korunması için zina haram kılınmıştır. Malın korunması için hırsızlık haram kılınmıştır. Aklın korunması için beyni uyuşturan her şey yasaklanmıştır. Kuran’ı Kerim’de insanların bazı vasıflarını sayıyor ama bir kısmı için, onlar hayvanlar gibidirler belki onlardan daha aşağıdır der.

İlgili>>  Kadın cinayetleri şiddet ve taciz neden arttı

Sevgili Peygamberimiz ahlakın zirvesindedir. Hayavanlara dahi şiddet yasaklanmıştır, fıkıh kitaplarına baktığımızda, horozların döğüştürülmesi, köpeklerin döğüştürülmesi caiz değildir.

Şiddet kim tarafından yapılırsa yapılsın tasnif etmememiz lazım, dini mezhepi, ırkı, cinsi ne olursa olsun tasnif etmemek lazım. Kahraman itfaiye erlerinin bir kedinin canını kurtarmak için ne kadar uğraştıklarını görüyorum, insanlık bunu gerektirir. İnsanın ruhu vardır, o ruh iyi bir şekilde iyileştirmezse insan kendini kaybedebiliyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç