İnsandan İnsana Kafa Nakli Mümkün mü?


 

Geçtiğimiz günlerde basında yer alan bir haber tüm dünyada büyük bir tartışma yarattı. Habere göre, Rusya’da yaşayan 31 yaşındaki Valery Spiridonov ilk defa gerçekleştirilecek insandan insana kafa nakli için onay vermiş ve gönüllü olmuştu. Kasları eriterek ağır ve acılı ölüme neden olan sebep olan adam, artık kafasından başka hiçbir yerini kullanamıyor.

Yıllardır kafa nakli ile ilgili çalışmalar yaptığı bilinen ve gönüllü hasta arayan Sergio Canavero ile temasa geçen Spirdonov çok riskli bir ameliyat olduğunu bildiği halde ölmeden önce sağlıklı bir bedende yaşamak istediğini vurgulayarak ben bilim için kendimi feda etmeye hazırım dedi ve gönüllü oldu.

Daha önce maymundan maymuna kafa nakli gerçekleştirmişti

İtalyan cerrah Sergio Canavero kafa nakli üzerinde çalışmaları ile uzun süredir dünyada konuşuluyor. Canevera daha önce maymundan maymuna kafa nakli yaptığını iddia etmiş ve görüntüleri dünya kamuoyu ile paylaşmıştı. Nakil işlemi sonucunda herhangi bir nörolojik problem olmadığı vurgulanırken, maymunun operasyondan 20 saat sonra etik nedenlerden dolayı öldürüldüğü bildirilmişti. Daha sonra farenin kafa nakli gerçekleştirilmiş ve bu videoda paylaşılmıştı. Videoda farenin omirilik sinirlerinin bağlanması ile birlikte bacaklarını hareket ettiği görülmekteydi.

Sergio Canavero yaptığı açıklamada maymun ve insan kadavraları ile yaptığım deneyler ile işlemleri test ettiğini, insandan insana kafa naklini başarı ile gerçekleştiğini söylüyor.

valery-spiridonovOperasyon nasıl olacak?

Nakil operasyonunun 36 saat süreceği açıklanırken, ameliyata 150 doktor ve hemşire gireceği belirtiliyor.Kafanın yeni bedene dikilmesinden sonra hasta yaklaşık 1 ay boyunca komada tutulacak ve iddiaya göre bu sürenin ardından yeni vücudunda yaşamaya başlayacak.Operasyonun maliyeti ise yaklaşık 12 milyon dolar.

Kafa naklinin gerçekleştirilmesi halinde birtakım ahlaki ve dini soruları da gündeme getireceği muhakkak.Ahlaki soruların başında, sağlıklı bir kafaya sahip olan bir kişinin ölü,yabancı bir beden üzerinde yaşamaya devam etmesine izin verilip verilmemesi gerektiği gelmekte.  Ya da, ölen kişinin yakınlarının, öldüğünü bildikleri bir kişinin bedeninin aslında hala canlı olduğunu bilmeleri karşısında tepkilerinin ne olabileceği.

Dini sorulardan bir tanesi de kişinin kafası yabancı bir bedene nakledildiğinde zihnine veya ruhuna ne olacağı ile ilgilidir.Ya da birinin hayatını sürdürebilmesi amacıyla bile olsa,kafayı bedenden ayırmanın doğru olup olmadığı.

33 yaşındaki Rus bilgisayar uzmanı Valery Spiridonov, Aralık 2017’de Dünya’nın ilk kafa nakli hastası olacak.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç