İnsan Yiyen Canavar Piranalar


pirana

Katil ruhlu olan piranalar doyumsuz ve cani ruhludurlar. Amazon Nehri ve yan kolları 30’a yakın piranha türünün de anavatanı. Genellikle bitki ve meyveler,küçük balıklar, karidesler, leş ya da böceklerle beslenen bu türlerin içinde dört tanesi sıcak kanlı canlılara da saldırabiliyor.

Piranha, Kızılderili dilinde “makas” anlamına geliyor. Piranhaların en belirgin özelliği iri ve sivri dişleri. Güçlü kaslara bağlı alt ve üst çenesinde sıralanmış olan ustura gibi dişler ağız kapandığında birbirlerine sıkıca kenetlenir. Böylece pirana kendinden çok daha iri olan avından büyük parçalar koparabilir. Ancak bu vahşi canlıların dikkat çeken yönleri sadece dişleri değildir. Kan ve çürüme kokusuna karşı gösterdikleri hassasiyet de çok fazladır.

pirana

Piranalar toplu halde gezerler ve eğer arkadaşlarının birinda kanama meydana geldiyse hemen onu parçalayarak yerler.

pirana2

Çoğu pirana türü ise suya düşen meyveler ise beslenmektedirler. Ailelerine çok bağlı olan bu hayvanlar kan kokusuna dayanamadıkları için ailelerinden biri kan akıttıysa onu hemen yer.

Olağanüstü kokuları sayesinde kan kokusunu alırlar ve avını kısa sürede bulurlar. Ayrıca sese de çok duyarlıdırlar ve suya girenlere sinsice yaklaşarak yok ederler. En büyük güçleri hep beraber gezmeleridir.

Piranalar nehre düşen yaralı bir bufoloyu bir saat içerisinde yiyebilirler.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç