İnme (Felç) Nedir, İnmenin Sebepleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir


 

İnme, beyin damarının ani tıkanması sonucunda o damarın beslediği bölgenin işini yapamaz hale gelmesidir. Bunun sonucunda kuvvet kaybı, kolumuzda veya bacağımızda hareket ettirememe sonucunda ortaya çıkan güç kaybı, görme kaybı, konuşma kaybı gibi bir takım fonksiyonları yapamaz hale geliriz.

Felç (inme) sebepleri

Beyin dokusu oksijensiz kalamaz ve vücudumuzda ki en hassas bölge beyindir. Bir kaç dakikalık oksijensizlik beyin dokusunda hasara yol açabilir ve bu hasar geri dönüşsüzdür. Böyle bir tatsız tabloya ulaşmadan önce tedbir almak ve damarları korumak gereklidir. Değişik kan sulandırıcı ilaçlar veya beyin damarlarındaki darlıkların açılması ile inme tedavisi önceden sağlanabilir. Felç olmadan, inme gelişmeden önlemek mümkündür.

Felç (İnme) belirtileri nelerdir?

İnmenin en sık ortaya çıkan belirtileri yüzde felç ile başlayabilir, yüzün bir tarafında aniden ortaya çıkar ve yüz bir tarafa aniden çekilir.

Konuşma bozukluğu şeklinde kendini gösterebilir, telafuzda sorun meydana gelir veya siz konuştuğunuzda hiçbir şey anlamayabilir veya sizin konuştuğunuzu anlamayabilir. Konuşabilme zorlukları meydana gelir ve kişinin konuşması eskiye oranla düzgün ve akıcı değildir.

Vücudun bir yanında kol ve bacaklarda ortaya çıkan ani güçsüzlüktür. Buna uyuşma denilebilir aslında bu inme halidir. Kişi kolunu iyi hareket ettiremiyorsa iki kol kaldırılmalı ve iki kol arasında simetri var ise felç olma riski vardır.

Bunlar geçici ataktır kaybolabilir, geçici dahi olsa fark edildiğinden itibaren hemen bir sağlık kurumuna başvurmak çok önemlidir.

İnme (felç) sonrası tekrarlar mı? tedavisi nasıldır?

Felç tekrar edebilir. Nedenini iyi araştırmak lazımdır. Beynin içerisindeki damar tıkanıp felçe sebep olabilir. Damar açılır sağlıklıdır fakat tekrar sağlam damarı tıkayabilir.

İnme çok nedene bağlı gelişebilir ve bütün nedenlerin ayrıntılı şekilde araştırılmalıdır. Beyni besleyen damarlara ve kalbe bakılmalı ve bunların tedavisi yapılmalıdır. Nedenlerin her birinin tedavisi birbirinden farklıdır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in