İnci Nedir? Nasıl Oluşur?


 

İnci, istiridyenin içerisine herhangi bir kum tanesi girmesi ile istiridye onu dışarı atmıyor ve dışarı atmak için o kum tanesinin büyümesini bekliyor, kum tanesi büyürken istiridye onu sarıyor ve inci oluşuyor.

Doğal olarak tabiat olarak Çin’de ve Avusturalya’da yetişiyor. Çiftlerde 3 senede yetişmektedir. İstiridyelerin içerisinde göller de yetişiyor, ne kadar yuvarlak ve muntazam olursa o kadar değerli oluyorlar.

İnci çeşitleri nelerdir?

Dünyada iki çeşit inci türü vardır, tatlı ve tuzlu su incileridir. Tuzlu su Avusturalya’da yetişiyor. Doğal siyah incilerde vardır. İncinin temiz olması leke olmaması değerini daha artırmaktadır. Bazı inciler 12 yılda yetişmektedir, bunun sebebi ise büyük olmalarıdır.

İnci hangi renklerde bulunabilir?

İnciler istiridyenin kenarında olursa pembe biraz daha ortaya gelince beyaz rengini almaktadır. Tatlı sulardaki yetişenler ve siyah olan inciler ise suya siyah kimyasal madde atılmasından dolayıdır. Siyah inciyi bıçak ile kazısanız da altındaki renk yine siyahtır, istiridye katman ile katladığı için incinin her tarafı siyahtır.

Kültür incisi nedir?

İstiridyenin içerisinde kum tanesini giriyor ve hayvan onu sarıyor, Japonya’da hayvanın içerisinde plastik madde ya da cam maddesi koyuyorlar ve istiridye onu sararak inci yapıyor. Kültür incisi tatlı ve tuzlu sularda olmasıdır, kültür incisinin tek anlamı istiridyeye müdahele edilmesidir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç