İlkokullarda El Yazısı Kaldırılmalı Mı?


ramazan şimşekİlkokullardan 2005 yılından bu yana bitişik el yazısı ile eğitim yapılıyor. Bu uygulamayı destekleyenler kadar karşı çıkanlarda var. Karşı çıkanlardan birisi de Uzman Psikolog Ramazan Şimsek. Şimşek ilkokullarda el yazısı neden kaldırılmalı sorusunu cevapladı.

Çocuğun okula gitme hevesi kırılıyor

Çocuklar öğrenmekte zorlanıyor ve okula karşı olan hevesleri henüz yolun başında iken kırılıyor. Normalde el yazısı yararlıdır buna bir şey demiyorum ama uygulama ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Avrupa’da 2 yılda tam yazıya geçilmesi gerekirken bizim ülkemizde yarım dönemde ya da 1 yılda geçilmeye çalışılıyor, çocukların en çok zorlandığı yer burası. Yeterince hazırlık süreci tanınmıyor.

Çocuklar ilk yılı okuma yazmaya geçmeden sadece şekilleri oradaki el hareketlerini, ince kas becerilerini geliştirecek ikinci yılda tam olarak okuma ve yazmaya geçmeleri gerekiyor ama bu hali ile ciddi anlamda sıkıntılar var.

Çocukta nasıl bir etkiye sebep oluyor

Annelerin babaların özellikle öğrencilerin bu konu ile ilgili çok sıkıntıları var. Bu fikrin mimari olan Fillandiya geçen yılın şubat ayında karar aldı ve yeni eğitim öğretim yılında el yazısını kaldırdı. Çocuklara okula başlamada önce düz yazı görürken okula başladığında sanki yeni bir dil gibi eğik yazı görüyorlar ve çocuklar bu yüzden zorlanıyorlar.

Eğitimde hazır bulunuşluk diye bir kavram var. Çocuklar düz yazıya alışmışken ön hazırlığı o yönde iken bambaşka bir yazı şekli geliyor, tamamen bambaşka şekiller yazıyorlar ve bunu alışmakta, öğrenmekte gecikiyorlar. El yazısı kaldırılmalı ve düz yazıya geçilmeli. El yazısı konusunda da baskıya son verilmeli.

Bunu veren öğretmenlerin büyük bir kısmı da el yazısını maalesef bilmiyorlar. Bizim önce öğretmenlere bu yazıyı öğretmemiz daha sonra eğitim verilmesi gerekiyordu. Düz yazıya geçilmeli ama el yazısı da ders olarak gösterilebilir. Güzel yazı diye bir ders ile çocuklara verilebilir.

[poll id=”18″]

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç