İlişkide Bağımlılık Sebepleri Nelerdir?


 

Doğaya baktığımız her çeşit canlının eksiği ve çok güçlü yönleri vardır. Bazen neden arı var? neden yılan var diye düşünür. Baktığımızda araştırmalar gösteriyor ki arı olmadığı noktada insan neslinin yaşama alanı 5 sene ile sınırlı kalıyor. Herşey dengeden ibaret bu hayatta.

Her çeşit insanın eksi ve artı yönü var. Eksi yönlerimiz bizim zaaflarımız ve artıya çıkarmamız gereken yönler. Eksi yönleri karşı tarafta bir yerlerde artık olarak görüyorsak ben senin kadar güçlü değilim, ben senin kadar herşeyi çözemiyorum, ben senin kadar yalnızlığım ile barışık değilim lütfen bana bunu öğret diye olmak istediğimiz kişiye doğru yapışıyoruz. Yapıştığımız an eşittir bana bunu öğret anlamı içerir. Burada bağımlılığı tetikleyen şey anne ve babanızda eksik kalan yönleri bir yerde görürsünüz, tamamlasın diye tamamlayıcı olarak seçersiniz.

Zaaflarınızı dile getirenlere dikkat

Annem bana o kadar ilgi göstermiyor sen her sabah beni arıyorsun, babam bana beni güçlü hissettirmedi sen benim egomu çok besliyorsun gibi cümleler kurabiliriz, yada düşünürüz. Kişi bunların eksikliğini hissettiği bir ailede yetişiyorsa bunu ona sunan kadını ve erkeği seçiyor. Onun verdikleri ile birlikte hayata tutunuyor. Karşı tarafta bunu görüyorsa bağımlı ilişki meydana çıkıyor.

Bağımlı ilişkiden kurtulmak için annen ya da baban sana bunları göstermemiş olabilir ama bu seni sevmediği, seni güçlü görmediği sana değer vermediği anlamına gelmez. Annen ve baban ile olan ilişkilerinde bunu çözdükten sonra sana sadece bunu veren ilişkiyi veren kişye gitmezsin. Nerede birileri sizin zaaflarınızı oynuyor, nerede birileri sizin aileniz ile ilgili eksiklerinizi yüzünüze vuruyorsa o kişi sizi güçsüzleştirmeye çalışıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç