İlber Ortaylı Kimdir?


 

İlber Ortaylı, 1947 yılında Avusturya’daki bir mülteci kampında dünyaya geldi. İki yaşına kadar Avusturya’da kaldıktan sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye gelen Ortaylı, öğrenimine İstanbul’daki Avusturya Lisesi’nde başladı ve Ankara Atatürk Lisesi’nde devam etti.

1969 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde mezun oldu. Daha sonra Viyana Üniversitesi’nde öğrenim gördü.

Chicago Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışması yaptı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” adlı tezi ile doktor (1978), “Osmanlı İmparatorluğu’nde Alman Nüfuzu” adlı çalışmasıyla da doçent oldu.

Oxford, Cambirdge, Paris, Berlin, Viyana, Moskova, Princeton, Münih, Tunus, Kiel, Sofya, Yanya ve Strazburg üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı.

İlgili>>  Recep Tayyip Erdoğan nasıl bir siyasetçidir? - İlber Ortaylı'nın Yorumu

1989 yılında Prof. olan Ortaylı, 2002 yılına kadar Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. 2002 yılında ise Galatasaray Üniversitesi’nde çalışmaya başladı.

2005 yılında başladığı Topkapı Sarayı Müzeler Müdürlüğü Başkanlığı görevini 7 yıl boyunca sürdürdü ve 2012 yılında yaş haddinden dolayı emekli oldu.

1981 yılında Mersin eski Senatörü Dr. Talip Özdolay’ın kızı Ayşe Özdolay ile evlendi ve bu evliliklerinden Tuna adında bir kızı oldu.

İlber Ortaylı, Milliyet Sanat’a verdiği bir röportajında, kitaplığında 30.000 civarında kitap olduğunu ve bunların 5.000’ini Galatasaray Üniversitesi’ne bağışladığını ifade etmiştir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç