İktidarlar gelir geçer baki olan ülkedir


fikri ışıkBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Öcalan’ın silah bırakma çağrısını değerlendirdi.

Çözüm süreci Türkiye için kazanımdır

Silah bırakma çağrısına temel teşkil eden sorun sadece 30 yıldır çözüm değil daha öncesine dayanan sorunların çözülmesine yönelik atılan en önemli adımlardan birisi olarak görüyorum. Hak arama mücadeslesinin demokratik yöntem ile olması Türkiye için önemli bir kazanımdır.

Dünyada örneklerini gördüğümüz problemler bu şekilde çözülmüş. Güney Afrika’da Mandela’nın başlattığı çözümde aynı çözüm ile olmuş. Başka bir yöntemde yok artık. Küreselleşen dünyada, demokrasinin yükseldiği bir dünyada Türkiye’dek problemi kendi iradesi ve demokratik yöntemi ile çözülmesi çok güzel bir şeydir. Pkk’nın silah bırakması hak ve özgürlüklerin demokratik ortamda aranması Türkiye için çok önemli kritik bir aşamadır.

10 maddeyi toplum kabullenmezse toplum kabullenmiyor denebilir. Burada önemli olan demokratik siyasetin önünün açılması çok önemli bir şey.

Çözüm süreci Türkiye‘nin önünü açacaktır

Ülkenin kronik sorunlarını çözmek cesur iktidarların işidir. Ak Parti son derece cesur bir adım atmışır. Kronik bir sorunu, muhalefet partisinin vatana ihanet olarak gördüğü olayı irade göstererek ortaya çıkarıyorsunuz. Muhalefet partilerinden destek istediğimiz bir yerde blokaj görüyoruz. Bu sorunun çözümü Türkiye’nin önünü açacaktır.

İlgili>>  Çözüm sürecinde hükümet yavaş hareket ediyor

Bu ülke kaç tane seçim yaşadı, seçimle alakası yok, bu sorunun çözümü demokratik siyasetin önüne açtığı gibi Türkiye’de ileri demokratik bir ortam olacak. İktidarlar gelir geçer baki olan ülkedir.

Sürecin başarıya ulaşacağına inanıyoruz

Silah bırakmanın ön şartı olmaz, silah bırakmak kendi başına ön şarttır. Silahın gölgesinde siyaset olmaz. Silah bırakılır Hdp ile Ak Parti oturur konuşur. Bizi üzen nokta şu bir birlik yok. Kandil ile Hdp farklı tutumlar sergiliyor. Bazıları silah bırakmak istemiyor. Ak Parti ciddi bir risk alarak bu süreci başlattı, Türkiye’de silah bırakmanın önemine inandı ve süreci başlattı. Ama süreci baltalamak için bazı gruplar ellerinden geleni yaptılar. Özellikle paralel yapının Oslo süreci ile takıldığı tavrını biliyoruz. Küresel güçlerin başarıya ulaşmaması için neler yaptığını biliyoruz ama biz yine de bu sürecin başarı ile sonuçlanacağına inanıyoruz. Çözüm sürecin başarıya ulaşacağını duyduğumuz inanç halkların bize olan inancı ve güvenidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç