İkili İlişkilerde İletişim Problemi Nasıl Çözülür?


 

İletişim sorununu çözen en temel formül şu; Kişiyi çok doğru anlamak, yani o üzgün olduğunda duygularını nasıl ifade ediyor. Kızdığında ne yapıyor. İki gündür beni aramıyorsa bunun bir nedeni var gibi doğru tanıyabilmek lazım.

Alınganlıklarınızı bir kenara koyun

İletişim kopukluğunun en temel problemi kişilerde var olan alınganlık ve kompleksler. Eğer siz bir ilişki yaşıyorsanız karşı taraf zaten sizi seviyor ve istiyordur, şüpheleri ortadan kaldırmak lazım. Şüpheyi ortadan kaldırdığınızdan itibaren özgüven gelişiyor. Özgüven yerine geldiği zaman daha cesaretli ve duygularını ifade eden bireyler oluyor.

Anlamak için dinleyin

İkili ilişkide dinlemek anlamak için olmalıdır. İyi bir iletişim öncelikle karşılıklı birbirlerini dinlemelerine bağlıdır. Yapılan bir araştırma, insanların birbirlerinin söylediklerinin yüzde 100 duysalar dahi, bunun ancak yüzde 65’ini dinlediklerini göstermiştir. İnsanın dinlediği her şeyi anlamadığı hesaba katıldığında, kişinin muhatabından duyduklarının ne kadar azını anladığı ortaya çıkmış olur. İyi bir dinleyici olmak, bilinçli bir çabayı gerektirir. Karşı tarafı dinlemek ayrıca karşı tarafa verilen önemin ispatıdır.

Yapıcı olun

Karşılıklı konuşmalarda; Sen artık beni eskisi kadar sevmiyorsun değilde, acaba ben eskisi kadar seni anlayamıyor muyum? diyerek daha yapıcı konuşabilirsiniz. Yani alınganlıklarınızı bir kenara koyup ilişkideki duruşunuzu netleştirir ve karşı tarafın siz ile alakalı düşüncelerini öğrenme çalışırsanız otomatikman cesaretli bir şekilde harekete geçiyorsunuz.

İlgili>>  Özgüven Geliştirme Teknikleri

Sorunları net bir biçimde ifade edin

Sen benimle eskisi kadar ilgilenmiyorsun, benim fark etmediğim bir şey mi oldu derseniz eğer. Açık ve net duygularınızı ifade ederseniz sonrasında alacağınız cevabın ne olacağından korkmadan sorarsanız çözüme o kadar yakın olursunuz. Korkmayın yani duygularınızı ifade edin.

Doğru kelimeler ile iletişim kurun

İlişkide olduğunu sürece siz kim olduğunuzu bildiğiniz sürece, sizinde sizi sevenlerden alacağınız enerji ile kim sizi kırabilir zaten. Kıran bir insan var ise o zaten sevilmeye değer birisi değildir. En kıymetli şey iletişimlerde doğru karşı tarafa ulaşabilmenin yolu açık ve net duygularınızı ifade etmektir. Karşı tarafı çok iyi tanıyorsanız o kişinin sevdiği cümleler ile iletişime geçin. Ben bunu yaptım ama nedeni bu, sen yanlış anladıysan açıklayabilirim dediğiniz zaman iletişimlerde ilgili hiç bir sorun olmaz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç