İç güvenlik yasası neleri kapsıyor


ersan şenAvukat Prof. Dr. Ersan Şen iç güvenlik yasasının neleri kapsadığı hakkında bilgiler verildi.

Çıkarılan yasada çelişkiler var

132 maddelik bir kanundan bahsediyoruz, 21 ayrı maddenin değişikliği ve eklemeler olacak. Bütününe katılmak, bütününe karşı çıkmak bir hukukçu olmak bir hukukçu için yanlış olur.

Anayasa değişikliği yapacaksa beni ilgilendiren yasalar çıkarken o iradeyi takip etmek isterim. Daha takip edilebilir olabilirdi burada bir sıkıntı var. 132 maddede derin eleştiriler bulunmaktadır. Kolluğun elle dıştan arama yetkisinin yazılı belge olmadan yapacağı kanunu geldi, buna karşıyım. 2001’den beridir polis sokakta araştırma yapmıyordu. Anayasada kanaatimce kolluğun elle dıştan kontrol yapması yanlış. Aracın dışarıdan bakıldığında içerisi görünen bölümleri doğrudan arayabilirsiniz kanunu da gelecek bunlar anayasanın 20. maddesine aykırı. Polis şüphe duyduğu zamanda arama yapabilmeli bu kurallar kendi içerisinde çelişiyor.

Polis silahını nasıl kullanacağı yazılmamış

Polis şahsı koruma altına alıyor ve uzaklaştırma yetkisi var. Bir başbakan bir şehre geldiği zaman istenilen şahısa buraya giremezseniz denilecek, bu doğru değil. Bu anayasal güvence altındaki seyahat ve yerleşme hakkını elinden alırsınız. Polise silah kullandırma yetkisi genişliyor. Saldırı olduğunda veya saldırıya teşebbüs edildiğinde polis o silahı nasıl kullanacak belli değil.

Polis silah kullanmadan önce, duyabileceği şekilde dur diyeceksin, önce uyarı amacı ile havaya ateş edeceksin demeden, polis silahı insan vucüduna kullanabilecek. Şu anda polis gaz fişeğini atarak kendini koruyabiliyor. Eğer polise saldırı varsa meşru müdafaa hakkı var polisin. Ama polisin teşebbüs sırasında bile silah kullanma yetkisi veriliyor. Böyle bir yetkiyi tanımladığınızda polis bu yetkiyi aşırı kullanabilir. Sonra da kanun bana bu yetkiyi verdi diyebilir.

İlgili>>  Ala: Biz yasaları milletimiz memnun olsun diye getiriyoruz

Molotof bağımsız bir şekilde eğer atılmadıysa ve bulunduysa suç değildi yeni yasa ile molotof kullansın ya da kullanılması polis ele geçirirse cezası artırılacak. Ruhsatsız silah ile yakalansanız da, küçük bir sapan ile yakalansanız da yine aynı suçu alacaksınız.

Sapan varsa elinizde bilye ile birlikte bulunduruyorsanız. Sadece sapanı suç saymıyor kanun, eğer birisinde sapan arkadaşında bilye varsa yine ceza almıyor.

Biz ceza hukukunda fikre ceza vermeyiz, eğer kişi bir şey yapmıyorsa ceza almıyordu. Ama şimdi yüzünü kapatan herkese ceza var. Eğer kişi gizlemek amacı ile yüzünü kapatıyorsa ceza alacak. Her suç işleyen kendi delilini saklayabilir, bundan dolayı hiç bir ceza yok. Burada yüzünü kapattı diyerek, ceza verilmez bunların sonuçları ağır olur. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri izne bağlı olarak getirildiğini görüyorum. Bu anayasa çerçevesine uygun değil.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç