Hükümet Merkez Bankası’nı koruyamadı


Selin Sayek-BökeCHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Türkiye’nin ekonomisini değerlendirdi.

Merkez bankası siyasi olarak değil vatandaşı düşünerek hareket eder

Ekonomi bireysel olarak herkese dokunan bir şey. Türkiye’nin temel problemlerinin hepsi ekonomik, ekonomik sorunları gölgelemek adına yapılan herşey yine ekonomik problem olarak geri dönüyor. Bütün sorunlar bireysel olarak bize tekrar geliyor ve kaliteli bir yaşam yaşayamayoruz.

Bu iktidar ile daha kötüye gitmemek mümkün değil. Yönetim anlayışıdır, Türk lirası her değer kaybettiğinde kazanan ve kaybeden gruplar oluyor. Tek kazanan grup cebinde dolar olanlar. Biz Türkiye’de petrol, doğalgaz almak zorundayız bunları da döviz ile almak zorundayız. En temel ürün petrol, petrolü dolar ile alıyoruz ama Enerji Bakanı petrolün düşüşünü yansıtamayacağız çünkü dolar yükseldi.

Cumhurbaşkanı’nın görevi Merkez Bankası’nı yönlendirmek değildir, Merkez Bankası elindeki sınırlı araçlar ile sınırlı işler yapar o da fiyat istikrarı sağlamak ve enflasyonun yüklemesini önle bunları da faiz indirimi ile yapıyor. Siyasi amaç ile değil vatandaşı düşünerek görevini yapar.

İlgili>>  Dolar neden yükseliyor

Var olan yatırımcı bile Türkiye’den çıkmak istiyor

Borç veren verdiği kişinin özelliklerine göre faiz talep eder, Türkiye geneline bunu taşırsak, Türkiye’nin riskli olduğunu düşünürsek Türkiye’ye faizler yükselecektir. Türkiye’ye borç verecek olanlar bana geri ödeyemeyebilirsin o zaman yüksek faiz talep ediyorlar. Merkez Bankası faiz düşse bile aslında siyasi olarak faizi düşürmesine engel oluyorlar.

Yabancı bir banka Türk bankası ortaklığından çekiliyorum dedi. Var olan yabancı yatırımcı bile çıkmak istiyor. Güven problemi var.

Son beş sene içerisinde Türk Lirasının dolara karşı kaybı yüzde 65. Son iki ay içerisinde Türk Lirası son derece değer kaybında. Hükümet Merkez Bankası’nı koruyamadı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç