Hükümet Hdp’den, Hdp hükümetten adım atmasını bekliyor


mithat sancarProf. Mithat Sancar, çözüm süreci devam ederken son zamanlarda hükümetten ve hdp’den farklı seslerin gelmesinin ne anlam taşıdığını yorumladı.

 

Seçimlerden önce bir noktaya varılmak isteniyor

Görüşmeler devam ediyor belli ki seçimlerden önce belli bir noktaya ulaşmaya iki tarafta çabalıyor. Seçimlerden önce sonuç konusunda farklılıklar olabilir. Gelişme nedir sorusuna verilen cevap farklı gözüyor.

Müzakere dediğimiz kişilere bağlı görüşmelerin geride kalması ve daha kurumsal hukuksal temeli olan yapıların oluşturduğu, masada somut bir şekilde konuşulduğu bir yapıya doğru gidiyor. Şu anda devlet heyeti  İmralı’da görüşüyor. Sadece orada görüşmele ve sözler yeterli olmayacaktır. Sorunlar ortaya konuyor ve uzlaşma aranıyor. Tanıklıklar, kayıtlar müzakere sürecinden söz edebilmek için gerekli olan şartlardır.

İlgili>>  Pkk pazarlıklar konusunda çok güçlü

Ateşkesin ötesinde bir açıklama bekleniyor

Beklenen şu; Türkiye’de silahlı mücadeleye son verecek bir kararın alınmasına dönük bir araştırma bekleniyor. Bu açıklama gelmesi için kürt siyasi hareketinin kanallarının görüş birliğine varacağı bir uzlaşma aranıyor. Hükümetten ise bunun karşılığını vereceği güvenceler ve atacağı adımlar bekleniyor. Ateşkesin ötesi bekleniyor. Çatışma şartlarını ortadan kaldırılması sağlanıyor. Pkk’nın beklediği polisin ve askerin operasyona gitmemesi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç