Hükümet Çözüm Sürecini Ertelemek İstedi


ersin kalaycıoğluProf. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, çözüm süreci görüşmeleri seçimlerden sonraya mı kaldı sorusunu cevapladı.

Kürt sorunun tartışıyor olmamaz bile değişik bir durumdur. Kürt sorunu farklı açılardan tartışmak gereklidir. Silahlı olanını olabildiğince geri plana atmayı başarmış gibi görünüyoruz. Ateşkes durumu devam ediyor gibi gözüküyor. Daha kapsamlı sonu barış ile bitecek süreci şimdilik akamate uğramış gibi gözüküyor. Bir girişim yapıldı, girişimin başarı şansı çok düşüktü. İlan edilen 10 nokta üzerinde beklentiler talepler özellikle kürt milliyetçilerinin beklediği daha demokratik bir Türkiye hukuk devletinin güçlendirilmesi, hukuğun bağımsızlaşması bazı yetkilerin merkezden yerele devri gibi şeylerin gerçekleşmesi bugünkü Türkiye’de olabilecek konumda değildi. Bunun ertelenmesi hükümet nezdinde ön plana çıktı.

Cumhurbaşkanılığı müdahelesi ile süreç buzdolabına konmuş durumda herhalde yazın havaların ısınması bekleniyor. Seçimlerden sonra tekrardan göz önünde bulundurulacaktır. Seçim aritmetiğine bağımlı olarak sonuçlanacaktır. Türkiye’nin siyasi denkleminde kürt milliyetçiliğini temsil eden partinin parti olarak yüzde 10 barajına rağmen girme kararı almış olmasıdır. Başarı sağlayıp sağlamadığını hep beraber göreceğiz. Eldeki veriler Hdp’nin barajı aşacağını göstermiyor.

İlgili>>  Güneydoğu'da paralel bir devlet kuruldu

Hdp kamuoyundaki anketlerinin üzerinden 2-3 puan oynatacaksınız. Yüzde 20 bulursanız yüzde 10’u geçeceklerini iddia edebilirsiniz. Ama yüzde 10-11 bulduğunuz bunlarda eğer düzgün bir örneklem yapılmışsa yüzde 3 gibi bir hata payınız var, dolayısıyla yüzde 10 bulduğunu şey yüzde 8 ya da yüzde 12 olabilir. Bu da ayrıca soruların soruların soruluş biçimine göre yanıtlarda sapma olabilir.

Hdp barajı geçerse demokrasi için büyük bir adım atılmış olacak. Türkiye’de parlementer bir unsur olarak bir parti olarak seçimi kazandıktan sorna kurulmuş oldukları için hem temsil hem de katılma bakımından güçlü bir demokrasi olacaktır. Bunları güçlendireceği ve Türkiye tekrar demokrasiye doğru yol alan bir ülke haline dönecek onun için çok kritik bir olgu olarak görüyorum. Becelerilemezse Türkiye’deki otoriterleşmenin gücü artacaktır. Hdp barajı geçemezse bir takım maceraperest durumlarla karşı karşıya kalma söz konusu olacak.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç