Honda Civic Sedan 2016 İncelemesi


Honda Türkiye’de her zaman tutulan bir model olmuştur. İkinci eli yüz güldüren ve açık ara lider olan bir araçtır. Honda 10. nesli ile karşımızda ve eskisinden daha iyi.

Honda’ya önden baktığımızda ince farları keskinlği ile göz dolduruyor. farlarda gündüz LED aydınlatmaları mevcut. Radyatör ızgarası farların arka rengine yaklaşmış ve motor kaputu çamurluklara doğru kabarmış ve bu sayede güçlü bir görüntü kazanmış.

Honda Civis Sedan’a yandan baktığımızda bagaj kapağının kısa tutulması onu liftback gibi gösteriyor. Bu görüntüsü ile spor araba görüntüsünü andırıyor ve almak isteyenlerin aklını çelecek bir duruşu hakim.

Arka kısım klasik Honda’yı andırıyor, arkadan bakıldığında stoplar dikkat çekiyor ve bagaj kapağındaki kıvrımlar ayrı bir güzellik yaratıyor.

 

honda civic sedan 2016

 

İç mekanda yine keskin bir görüntü bizi karşılıyor ve Honda için biraz farklı bir kokpitle karşılaşıyoruz. Keskin çizgiler kokpiti daha bir güzel yapmış.

Civic sedanın en üst donanımında dijital göstergeler kullanılırken giriş ve orta donanımda, alışılmış analog göstergelere yer verilmiş.

Orta konsolun en üstünde havalandırma çıkışları yer alıyor. Onun altındaysa artık neredeyse tüm Honda modellerinde karşılaştığımız, ikinci nesil Honda Connect ekranı bulunuyor. Bu ekran Android Auto ve Apple Car play uyumlu.

 

honda civic sedan 2016

 

Ekranın boyutu 7 inç. Dokunma hassasiyeti ortalamalarda. İşletim sistemi ise Android. Ancak belirtelim; bu ekranın olmadığı donanımlarda, 5 inçlik dokunmatik olmayan bir ekran sunuluyor.

Yeni Honda Civic Sedan, sürücüye alçak bir oturma pozisyonu sunuyor. Bu sayede, sportiflik hissi artıyor.

Araç yenilenirken eskisine göre 10 cm uzamış. Aks aralığında, yaklaşık 2.5 cm’lik bir artış yaşanmış. Önde yeterli alanı sunan aracın arka diz mesafesi de başarılı. Civic Sedan, 519 litrelik bagaj hacmi sunuyor.

Civic Sedan’ın Avrupalı seçeneklerinde 1.5 litre turbo-benzinli, 182 beygirlik bir motor sunuluyor. Ancak Türkiye’de satılacak Civic Sedan’larda, eski neslin atmosferik benzinli motoru görev yapıyor.

İlgili>>  İlk Hidrojenli Honda 2016 Yılında

 

honda civic sedan 2016

 

1.6 litre hacmindeki bu motor 6500 devirde 125 beygir güç, 4300 devirdeyse 152 Nm tork üretiyor. Motorun gücü 6 kademeli manuel ya da CVT şanzımanla ön tekerleklere iletiliyor.

Motorun alt devirleri canlı ama asıl performansını devir arttıkça gösteriyor. Ne yazık ki performans anlamında turbo motorları aratıyor. Özellikle CVT şanzıman, yapısı itibarıyla, performanstan çok konfor odaklı çalışıyor.

Yeni Honda Civic Sedan eski nesline göre ortalama 100 kg ağırlaşmış. Bu nedenle performans değerlerinde de gerileme olmuş. Eski modelin düz vitesli versiyonları 0-100 hızlanmasını 10 saniyenin altında tamamlarken bu süre yeni modelde 10.6 saniye olarak açıklanıyor.

Manuel şanzımanda kademe sayısı, yakıt ekonomisi açısından artmış olsa da yükselen ağırlık burada da kendisini gösteriyor. Civic Sedan eskisine göre yaklaşık yarım litre daha fazla tüketiyor.

 

honda civic sedan 2016

 

Ekonomi anlamında tek sevindirici taraf, eski modelde olduğu gibi, fabrikasyon LPG seçeneğinin sunuluyor olması. Garanti bozulmadan LPG’li olan bu araçlar Civic Eco ismiyle ticarileştiriliyor.

Yeni Honda Civic Sedan’ın yol tutuş dinamikleri bir önceki nesle göre iyileşmiş. Gövde salınımları azalmış. Bunu sağlayansa, arka aks’ta torsiyon çubuğu yerine, çok noktadan bağlantılı bağımsız süspansiyon kullanılması olmuş. Bu sistemin yol tutuştaki farkı hissediliyor. Direksiyon tepkileri ise net ama hissiyatı zayıf.

Özetle, Yeni Honda Civic Sedan, görünümü ve iç mekânıyla başarılı bir model olmuş. Fakat hala eski motorlarını sunuyor olması bir handikap. Gelecek yıl motor gamına dizel ve 1.5 litrelik turbo – benzinli üniteler katıldığında çok daha rekabetçi olacaktır. Unutmadan; araç, Honda’nın Türkiye’deki fabrikasında üretiliyor ve satış fiyatı 75 bin 740 liradan başlıyor.

 
Kaynak: www.ototest.tv

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç