Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır?


 

Histeroskopi çocuk sahibi olamayan bayanlarda çok fazla kullanılan görüntüleme yöntemlerinden bir tanesidir. Histeroskopide kamera yardımı ile rahimin içerisine girerek rahimin içerisini kontrol etme ve ekrandan izleme imkanı sunar.

Histeroskopi de bir çok patolojinin de teşhisi konulabilmektedir. Çocuk sahibi olamamaya yol açan rahim içi yapışıklar. Rahim içerisinde et parçası diye bilinen halk arasında politler. Rahim içerisinde ki miyomlar. Rahim içerisindeki daha öncesinde ki kürtajlara bağlı yapışıklıkların açılması konusunda histeroskopi tedavisine ve teşhisine yardımcı olmaktadır.

Histeroskopi Nasıl Yapılır?

Üst üste tüp bebek tedavisi geçirmiş ama başarılı olamamış, rahim içerisinde anormal bir şeylerden şüpheleniliyorsa kamera ile rahim içerisine girerek rahim içerisini gözlemleme yapılmaktadır.

Her şey ultrason ile veya rahim filmi ile ortaya çıkamayabiliyor histeroskopi çıplak göz ile görmemizi sağladığı için aynı zamanda bizlere tedavi imkanı sunduğu için çok kullandığımız bir yöntemdir ve histeroskopinin çok büyük bir zorluğu yoktur ve 10 dakikalık bir prosedürdür. Hasta konforu açısından her zaman için kısa bir anestezi tercih edilmektedir.

Histeroskopi Ne Zaman Yapılır?”

Histeroskopinin yapılması için en uygun dönem adet bittikten sonra 7 gün içerisinde geçen süredir. Çünkü rahim duvarı hormanal dengeye cevap olarak belirli bir dönemde kalınlaşı ve incelir, inceldiği dönem adet dönemidir. Adet döneminde rahim duvarı ince olduğu için mevcut problemler çok daha rahat gözlemlenir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç