Hipnoterapi nedir?


 

Nihal AraptarlıUzman Psikolog Nihal Araptarlı Hipnoterepi nedir sorusunu cevapladı.

Hipnoterapiyi tanımlamak için ilk önce hipnozu tanımlamamız gerekiyor. Hipnoza toplumumuzda ön yargı ile bakılıyor, Hipnoz toplumda filmlerde ya da şov programlarında görerek bilgi ediniyoruz. Oralarda uygulanan hipnoz ile tıpta uygulanan hipnozun hiç bir alakası yoktur. TV’lerde ki hipnoz şovdur. İnsanlar bunları görerek hipnoz ile ilgili önyargılarak sahip olabiliyorlar. Uyur da uyanamazsam diye düşünüyor insanlar, zihnimin kontrolü başka birisinin eline geçerse diye düşünüyorlar.

Hipnoz doğal bir süreçtir hayatımızda her zaman var olan ve farkında olmadığımız hipnotik durumlar yaşadığımız anlarımız vardır. Hipnoz bilinmeyen bir şey değildir. Doğal bir süreç ve farkında olmadan sürekli olarak hipnotik süreçtir. Örneğin; yolculuk yaparken ne çabuk vardık diye düşünüyoruz, yolda ne vardı hatırlamadığımız olur. İşte olan şey zihnimizi dış uyaranlardan iç uyaranlara yönlendirmektir. Dış uyaranlara kapatıp iç uyaranlara yöneldiğimizde hipnotik bir olay yaşıyoruz.

İlgili>>  Zihin Kontrolü Mümkün mü?

Gözlerin ağırlaşması uykuya dalma anının gelmesi bir yandan dışarıdan gelen filmin sesini duymak, orada olduğunun farkında olmak ama bir türlü gözünü açamamak ve o arada anlık geçişlerle rüya gibi görüntüleri görmek hipnotik bir andır. Bunu hepimiz yaşarız. Terapide uygulanan şey de böyle bir şeydir, yarı uyku, yarı uyanık halidir. Hipnoterepide hipnoz altında yapılan terapiye hipnoterapi denir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç