Hipertiroidi nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


 

 

Tiroidin hastalıklarını sınıflandırırken az çalışma ve çok çalışma olarak gruplandırılır. Tiroid bezinin olduğundan çok çalışmasına hipertiroidi denir.

Bu hormonların yüksek çalışması çok ciddi sıkıntılar yaşanabilir, tiroit bezi artında metabolizma hızlanır ve zayıf, aşırı terleme, saçlarda dökülme sinirlilik gerginlik, yerinde duramama, kas güçsüzlüğü bir arada seyredebilir.

Hormonun yüksekliği ile paralel gider bir çok hasta yukarıdaki etmenlerden bir kısmını yaşar, hormon derecesi arttıkça çok ciddi yatağa düşürecek derecede semptomlar ve şikayetler ortaya çıkabilir.

Hipertiroidi nasıl teşhis edilir?

Kalp hızı arttığı zaman, sebepsiz zayıflama var ise mutlaka hipertiroidi araştırılmalıdır. Hastanın halsizlik şikayetleri, aşırı saç dökülmesi olduğunda yine araştırılmalıdır.

İlgili>>  Gebelikte İyot Eksikliği

Hipertiroidi hangi yöntemlerle tedavi edilir?

Hipertiroidin tedavisine karar vermek için ilk önce hangi sebeple olduğuna bakmak lazım, bir tanesi modülün, diğeri ise bezin fazla çalışması olabilir. Bunların hepsinin tedavisi farklılık gösterebilir, aynı şekilde süreleri de farklılık gösteriliyor.

İlk tedavi ilaç tedavisidir, ilaç tedavisinden sonra alttaki sebep olan neden bakılarak kalıcı tedaviye geçilir. Uzun süreli hipertioidinin devam etmesi hastanın sağlığını olumsuz etkiler bunun için hasta hemen tedavi edilmelidir.

Hiperiroidi 24 aya varabilen ilaç tedavi ile tedavi olmaktadır. Daha sonra kalıcı tedavi var mı diye doktor devamına karar vermektedir. Eğer istenilen sonuç elde edilememişse atom tedavisi diğer adı radyoaktif iyot tedavisi yapılmaktadır. Radyoaktif iyot ile tiroid hücrelerinin yakılması ve böylece tiroid bezinin yavaş çalışmasını sağlamak. Bir diğer alternatif yöntem ise tiroid bezinin cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç