Hipertansiyon Hastalığı Nedir


 

Ali Metin EsenGirişimsel Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen, Hipertansiyon hakkında bilgi verdi.

Hipertansiyon çok ciddiye alınmıyor

Hipertansiyon olduğunu bilmeyenlerin oranı çok yüksek, hipertansiyon hastası olduğunu bilipte tedavi alanların oranı da çok düşük. Tanısında da problem olan tedavisinde de problem olan bir hastalık. Belki de en önemli sebebi çok fazla ciddiye alınmamasından dolayı. Sanki hipertansiyon doğal bir süreç diye biliniyor. Belli yaştan sonra olur böyle şeyler deniliyor veya genç yaşta hasta olanlar ise ben bu yaşta ilaç kullanmam diyen hastalar var.

Hipertansiyon bir takım evrelendirme sistemleri ile tanımlanmış bir hastalıktır. Biz onu 4 evrede incelenir. Ön hipertansiyon 1. 2. ve 3. hipertansiyon olarak tanımlarız. Burada evre 1 hipertansiyondan bahsediyorsak evre 1’den itibaren özellikle de tansiyona eşlik eden böbrek hastalığı, protein kaybı, damarlardaki kreçlenmenin başlaması gibi bir takım bulgular da eşlik ediyordur hipertansiyon.

Hipertansiyon hastalığını tetikleyen sebepler

Hipertansiyonun tetikleyicileri var. Yoğun sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, obezite, kontrol edemediğimiz stres. Tüm bunlar hipertansiyonun önemli tetikliyicileridir. İlaç tedavisi ile mutlaka zayıflama programları. Sigara bırakma programları hayatının vazgeçilmez unusuru haline de getirmeye çalışıyoruz hipertansiyon hastasını.

Evre 2 hipertansiyonlarda bile kan basıcı değeri 16 olan hastalarda bile etkili kilo vermeler ile ilaç kullanma ihtiyacı ortadan kalkabiliyor. Biz bir taraftan kilo alıyoruz hem hareket etmiyoruz. Hem çok sigara içiyoruz. Hem stresimizi yönetemiyoruz. Diğer taraftan tansiyonumuzun normal gitmesini bekliyorsak çok şey bekliyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in