Higgs Bozonu (Tanrı Parçacığı) Nedir?


 

“Tanrı parçacığı” Higgs bozonuna medya tarafından verilen bir isim, fakat yanlış verdiği bir isimdir. İsmin orjinali “Tanrı’nın belası parçacık.” Yeni bir fizikçi kitap yazarken bir bölümünde Tanrı’nın belası parçacık demiş ama editör kitap böyle satmaz “Tanrı parçacığı” yapalım demiş böylelikle isim Tanrı parçacığı kalmış.

Higgs bozonu, kuvvet taşıyıcı bir parçacıktır. x alanının kuantize olmuş hali. Kuantum fiziğinde kuantum alanları kuantize olur ve onlar parçacık olarak kendini gösterir. Bozonlar iki kuvvet arasında parçaları taşırlar. Higgs bozonu da x alanının kuvvet taşıyıcı parçacığıdır. Bütün evrene yayılmış bir x alanı var, parçacıklar bu alanın içerisine girdikleri zaman eğer higgs alanı ile etkileşiyorlarsa kütle kazanıyorlar, x alanı ile etkileşim içerisine girmiyorlarsa kütlesiz kalıyorlar.

Higgs bozonunun en önemli özellikleri nelerdir?

Higgs bozonu x alanının titreşimlerinden ortaya çıkan bir parçacık, dolayısıyla higgs bozonu için x alanını bilmek lazım. x alanı bütün evreni kaplayan bir alan ve bütün diğer parçacıklara kütle kazandıran bir alan. En önemli özelliği elektromanyetik etkileşimde bulunmaması denilebilir. Çünkü foton higgs alanının içinde higgs alanı ile etkileşimde bulunmadığı için kütlesiz kalırken, kuartlar higgs alanında etkileşime girdikleri için kütle kazanıyorlar. Kuartların da kütle kazanması kütle vermektedir.

Vücudumuzda atomlar var atomların içerisinde çekirdek var. Çekirdeklerin içerisinde kuartlar var. Kuartların kütle kazanmasına neden olan şey ise x alanı ile etkileşime girmeleri. Dolayısıylya higgs bozonun en önemli özelliği bazı parçacıklar ile etkileşime girmeleri, bazı parçacıklar ile etkileşime girmemeleri denilebilir. Bu da bazı parçacıkların kütleli bazı parçacıkların kütlesiz olmasını doğuruyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç