Hibrit tohum nedir?


 

canan karataySağlıklı yaşam uzmanı Prof.Dr. Canan Karatay, şu anda kullandığımız buğdayın doğal olup olmadığı ve  hibrit tohum hakkında bilgi verdi.

Türkiye’ye sağlıklı tohum girmiyor. Hibrit derken buğdaydan bahsediyoruz,  Hibrit demek; genetiğiyle oynanmış demek değildir. GDO genetiği ile oynanmıştır ama buğday hibrit; içerisindeki üreme kısmının çıkartılıp daha güçlensin daha dayanıklı olsun diye içerisindeki gulüten dediğimiz buğday proteinin artırılan bir tohumdur. Normal bir buğdayda yüzde 14’tür guluten miktarı bulunmaktadır.

Bütün dünyada buğday artık modern buğdaydır. Türkiye’de çok az doğal buğdaylar var fakat genel halkın kullandığı buğday hibrit buğdaydır. Hibrit demek; ertesi sene tohum olarak kullanamamak demektir, mecbursunuz tohum satın almaya bunu bu hale getirmek için yüzde 60 oranında gulüten var. Guluten buğday proteinidir, modern buğdayda 23 bin türlü guluten gliadini vardır. Gliadin; hastalıkların sebebi olan yabancı proteinlerdir. İnsan vücudu bunu kullanmaya programlanmamıştır, onun için hastalık sebeplerinden birisidir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in