Hibrit Tohum Nedir?


 

canan karataySağlıklı yaşam uzmanı Prof.Dr. Canan Karatay, şu anda kullandığımız buğdayın doğal olup olmadığı ve  hibrit tohum hakkında bilgi verdi.

Türkiye’ye sağlıklı tohum girmiyor. Hibrit derken buğdaydan bahsediyoruz,  Hibrit demek; genetiğiyle oynanmış demek değildir. GDO genetiği ile oynanmıştır ama hibrit buğday; içerisindeki üreme kısmının çıkartılıp daha güçlensin, daha dayanıklı olsun diye içerisindeki gluten dediğimiz buğday proteini artırılmış bir tohumdur.

Bütün dünyada buğday artık modern buğdaydır. Türkiye’de çok az doğal buğdaylar var fakat genel halkın kullandığı buğday, hibrit buğdaydır.

Hibrit demek; ertesi sene tohum olarak kullanamamak demektir, mecbursunuz tohum satın almaya ve hibrit buğdayın içerisinde yüzde 60 oranında gluten var. Normal bir buğdayda ise yüzde 14 gluten miktarı bulunmaktadır.

Gluten buğday proteinidir, modern buğdayda 23 bin türlü gluten gliadin vardır. Gliadin; hastalıkların sebebi olan yabancı proteinlerdir. İnsan vücudu bunu kullanmaya programlanmamıştır, onun için hastalık sebeplerinden birisidir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç