Her Asrın Müceddidi Var Mı?


 

hasan onatMarmara Üniv. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Onat, her asrın müceddidi var mı? sorusunu cevapladı. Müceddid: Dinde yeni bir anlam üreten, asrın sorunlarını dine göre çözen kişi demektir.

Allah diyor ki; “Aklını kullanmayanlar, yeryüzündeki canlıların en kötüsüdür. Aklına kullanmayanların üzerine pislik yağar. ” Müceddidlik meselesini eğer olumlu düşünecek olursak. İçimizden güçlü müceddidlerler çıksın insanlığa faydalı olsun. Gavslar, kutuplar, evliyalar önce şu müslümanların adam gibi düşünmelerine katkı sağlasınlar. Kurtuluşumuz önce aklı yeniden keşfetmek ve ondan sonra bilginin gücüne sahip olmak ile mümkün.

Mücedditler bilginin gücüne sahip olarak evrensel ölçekte düşünüp fikir üretilirse hem müslümanlar rahatlar hem de insanlık rahatlar.

Her asrın müceddi konusu, Hz Peygamber’e atfedilen bir hadis ile ilgili. Allah’ın her asırda bir müceddid göndereceği belirtilmiştir. Bu konu hadis olmanın ötesinde bakalım meseleye. Harika bir şey aslında. Ama bunu Allah göndermiyor, müceddid çıkacaksa o mücededdidi kişiler içlerinden evrensel ölçüde tüm insanlığın hayrına ve barışına katkı yapacak büyük kafaları çıkartmaları gerekiyor.

Artık peygamberlik kapısı kapandığına göre yeni bir peygamber yeni bir vahiy bekleme şansımız yok. Bundan sonraki süreç akla ve insanın kendi çabalarına kalıyor. Dolayısıyla müceddidler her tarafta ama müslümanların hali de ortada.

Kendisine vahiy geldiği sanılan insanlardan uzak durmalıyız

Kuran’ı merkeze alarak, Peygamberin tatbikatını esas alarak düşünürseniz artık tüm insanlar peygamberden sonra seçkin diyebileceğimiz özel olarak hiçbir insan yoktur. Şii düşüncedeki gibi masum imanın karşılığı, sunni gelenekte müceddid değildir. Esas üzerinde duracağımız nokta; Artık Hz. Muhammed ile birlikte vahiy kapısı kapanmıştır, kendisine vahiy geldiği sanılan insanlardan uzak durmak zorundayız.

Kim olursa olsun, alimse verilere ve delillere dayalı düşüncelerini ortaya koymak zorunda bunu ilahi bilgi ile temellendirmemek zorunda. Müceddidlik meselesi, gavslık, kutupluk meselesinde müslümanların batini bir zihniyete doğru kaymasının sebebi; Kuran’ın dışında herkes vahiy bekliyor oluşu. Üzgünüm ama müceddid denilen insanlar da, şeyh denilenlerden Allah’tan vahiy bekliyor algısı var ve biz bunlar ile hesaplaşmak zorundayız. Sorunların odağında vahiy kaygısı olduğunu düşünüyorum.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç