Helikobakter Pilori Nedir?


 

Helikobakter pilori mide iç örtüsünde yerleşen ve yaşamını sadece midede sürdürebilen bir bakteridir.

İnsana ağız yolu ile insan dışkısının kirlettiği el yiyecek veya tartışmalı olmasına rağmen su ile bulaşabilir. Ağız yolu ile alınan helikobakter pilori mideye geldiğinde ani başlayan bir gastrit olarak karşımıza çıkar. Bu dönemde midede yanma, ekşime ve ağrı olur. Ancak bu enfeksiyon hastalığında yüzde 100 kronikleşme olur ve helikobakter pilori ağız yolu ile alındıktan sonra eğer antibiyotikler ile özel olarak tedavi edilmezse midede kalır.

Midede kalan helikobakter pilorinin yarattığı gastrit, mikroplar yaratmış olduğu toksinler ile mide iç örtüsünü zedeleyerek ülsere neden olurlar. Bunun yanı sıra yaptığı bir takım toksinler ile kansere neden olduğu bilinmekte ve kabul edilmektedir.

İlgili>>  Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Helikobakter pilori dünyada en sık enfeksiyon hastalığı nedenidir. İnsana insan dışkısının ağız yolu ile bulaşır. İlk dönemlerde şikayete neden olmasına rağmen kronikleşen hastalarda uzun dönemlerde şikayete neden olmaz ama bazıları salgıladığı maddeler ile mide ve on iki bağırsağı ülserine, midede kansere, mide iç örtüsünde incelmeye ve bazı özel mide kanserlerine tümörlerine neden olmaktadır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç