Hdp seçim barajını geçer mi?


mustafa şenGenar Araştırma Şirketi  (Genar) Başkanı Mustafa Şen Türkiye genelinde yüz yüze yaptığı anket sonucunu açıkladı.

Türkiye geneli araştırma sonucu

En son yaptığımız araştırma aralık ayına ait. Aralık ayı araştırmamıza göre, Türkiye geneli yapılan bir araştırmadır ve yüz yüze yapılan bir araştırmadır.

Yaptığımız araştırmalara göre; Hdp’nin barajı aşması net yüzde 9 olarak gözüküyor. Daha sonra yaptığımız araştırmalarda yüzde 7 ve 8 olduğunu gördük. Bana sorarsanız Hdp’nin barajı geçme emaresi var.

Kürt seçmeninin iki partisi var Hdp ve Ak Parti ama burada karlı çıkan Hdp oldu. Hdp’nin yüzde 20’si kendisini islamcı dindar ve muhafazakar olarak belirtiyor. Son zamana kadar kürt seçmenin partisi Ak Parti idi, şu anda Hdp birinci parti olarak gözüküyor. Çözüm süreci devam ettiği sürece bu makas yine yer değişebilir.

İlgili>>  Hükümet Hdp'den, Hdp hükümetten adım atmasını bekliyor

Hdp’ye oy verecek kesim bellidir

Çözüm sürecinde oy oranı bazında en çok Hdp oy oranını artıracaktır. Hdp’ye oy verecek kesim bellidir. Kürt seçmenler belli olduğu için çıkabileceği yerde bellidir.

Hdp’nin Türkiye partisi olma yolunda ilerlemesi oyunun arması bekleniyor. Memleket meselesine kafa yordukça partiler arasında geçiş olabiliyor. Karadenizden oy aldı mesela. Böyle bir yerde bile oy alabildi o yüzden barajı geçebilme ihtimali vardır. Hdp’nin dananın kuyruğu değilde dana elimizdeki gibi söylemlerinden kaçınması gerekir. Şu nettir, dana ve kuyruk meselesi olduğunda Hdp’nin elinde kuyruk bile kalmaz. Buna gerek yok, biz hep beraber güzel bir seçim yapalım. Hdp girerse de demokratik seçim neticesi girmese de demokrasinin bir sonucudur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç