Haziran seçimlerinden sonra Türkiye yapısal bir değişikliğe gidecek


cemil barlasHaberx Genel Yayın Yönetmeni Cemil Barlas, haziran seçimlerine doğru partilerin durumunu değerlendirdi.

Türkiye’de her gelen seçime en önemli seçim bu deriz. Ama bence Türkiye’nin en önemli seçimi 30 marttı. 30 martta üst akıl alt akıl bel altı akıl ne varsa hepsi devreye girdiler ve ellerinden geleni ardına koymadılar. Bundan sonra daha fazla yapabilecekleri bir şey de yok. Yaptıkları ters tepti. 30 mart seçiminin sonucu yüzde 45, cumhuriyet tarihinin rekorudur. Bunu gördükten sonra anladım ki Cumhurbaşkanlığı sonucu aşağı yukarı belli.

Derin devlet üst akıl terör örgütleri tüm bunların hepsi çok ciddi algı operasyonu ile birlikte gidiyor. Terör eylemi çok ciddi bir algı operasyonudur, topluma korku algısı empoze eder ve toplumu ona göre şekillendirir. En ağır şekilde algı operasyonları yapıldı ve başarısızlığa ulaştı. Bundan sonra çıkarılacak kaset dosya bunların hiçbirisinin karşılığı olmayacak ve bu seçimin sonucu aşağı yukarı belli zaten. Bu seçim için önemli olan tarih 7 nisandır çünkü 7 nisanda milletvekili listeleri olacak.

Hdp, Mhp, Chp ne kadar paralelin etkisinde girdi acaba geçen seçimde yaptıkarı gibi sanıkları aklamaya mı gidiyorlar. Bir takım provakatif insanları meclise mi sokacaklar kim nasıl ortaklaşa çalışacak bunlar belli olacak. Ak Parti’de ise paralel sızma endişesi var bunlar ortaya çıktıktan sonra seçimin sonucu aşağı yukarı belli. Benim tecrübelerime göre seçim kampanyaları sonuçları hiçe yakın değiştiriyor. Seçim kampanyası öncesinde ne anket yapıldıysa aşağı yukarı seçim sonucunda da o anketler çıkıyor. Seçim kampanyaları çok bir şey değiştirmiyor.

İlgili>>  Türkiye kasetlerle yönetilen bir ülke haline geldi

Yaklaşık olarak iki puan aşağı iki puan yukarı Ak Parti yüzde 50 civarında, Chp yüzde 25 civarında oy alacak, Mhp yüzde 13 civarında oy alacak, Hdp ise yüzde 7 civarında oy alacak. Bu sonuca göre de Ak Parti yaklaşık 350 milletvekil alacak. İşin kompozisyonu 7 nisanda belli olmuş olacak.

Bu seçimden sonra Türkiye yapısal bir değişikliğe gidecek. Ak Parti vaad ettiği yapısal değişikliği güzel bir şekilde halkın önüne koyarsa başarılı olurlar. Türkiye’de yol, su çalışmaları yapılıyor ve yürüyor. Ak Parti yol yapacağım veya havaalanı yapacağım demenin çok fazla bir artısı yok tabi ki önemli hizmet yarışı ama vaad edeceği şey sistem değişikliğidir.

Ak Parti’nin seçim beyannamesi hazırlandığı zaman biliyorum ki Ak Parti’nin bir numaralı gündemi başkanlık sistemi ve anayasa olacak. Vaad edecekleri daha ileri bir şeyleri yok.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç