Haydarpaşa Garı Hakkında İlginç Bilgiler


 

 

İstanbul’un tarihi yapılarından Haydarpaşa Garı, bir dönem Türk filmlerinin vazgeçilmez unsuru olmuştur.

Haydarpaşa Garı’nın bulunduğu bölge önceden mesire alanıydı ve yerleşime açık değildi. Burada Osmanlı orudu zaman zaman talim yapardı.

“Bağdat Demiryolu Projesi” ilk olarak Sultan Abdülaziz tarafından düşünülmüştür.Abdülaziz, bu hattın başlangıç noktası olarak da Haydarpaşa Garı’nın bulunduğu yeri belirledi. 1872 yılında Haydarpaşa Pendik arasında kısa bir hat yapıldı.

Bir süre sonra mevcut hat ve istasyonların ihtiyacı karşılamaması üzerine büyük bir gar yapılması düşüncesi oluştu. Bu sırada tahtta Abdülhamid bulunuyordu ve demiryollarına büyük önem veriyordu.

haydarpaşa2Abdülhamid, Haydarpaşa Garı’nın dünyada ses getirecek ve ihtişamlı bir yapı olmasını istiyordu. Bunu şu sözlerinden anlamak mümkündür. “Bunca kilometre demiryolu yaptım memlekete, çelik rayların ucu Haydarpaşa’da. Koca binalarıyla liman yaptım, yine belli değil. Bana, o rayların denize kavuştuğu yere öyle bir bina yaptın ki, ümmetim baktığından buradan bindin mi, hiç inmeden Mekkeye’ye kadar gidilir desin.”

Bunun üzerine bir proje yarışması düzenlendi. Yarışmaya katılan çok sayıda mimar arasında iki Alman mimar Otto Ritter ve Helmutch Cuno seçildi.

30 Mayıs 1906’da çalışmalara başlandı. Çalışmalar yaklaşık iki yıl sürdü ve 19 Ağustos 1908’de tamamlandı. 19 Ağustos günü Haydarpaşa Garı büyük bir törenle açıldı. Açılışı İttihat ve Terakki hükümetinin Bayındırlık Bakanı Hallaçyan Efendi yaptı.

İnşaatta 1140 ton demir, 19000 metre sert ağaç, 6200 metre kare arduaz çatı kaplaması, 530 metrekare küp, 13000 metre küp beton ve 2500 metre küp lelfke taşı kullanılmıştır.

haydarpaşa

 

 

 

Haydarpaşa Garı, Birinci Dünya savaşı’nda cephanelik olarak kullanıldı. Almanya’dan gelen cephaneler buradan Anadolu’ya taşınıyordu.

6 Eylül 1917’de sabotaja uğradı ve büyük bir bölümü hasar gördü.

Son olarak da 28 Kasım 2010’da vahim bir yangın sonucu çatı ve dördüncü katı büyük zarar gördü.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç