Hayatın Anlamı Nedir? Neden Varız? İnsan Neden Yaratıldı?


 

caner taslamanProf. Dr. Caner Taslaman hayatın bir anlamı var mı? dünyada neden varız ve bu dünyada asıl yapmamız gereken nedir? sorularını cevapladı.

Neden dünyaya geldik? buradaki varlığımızın sebebi ne? nereden geldim? nereye gidiyorum? bütün bu sorular birbiri ile bağlı. Bir çok şey bizi meşgul ediyor, Mobilyanın kılıfını ne yapmalıyım? arabamın markası ne olmalı? hangi bölümü üniversitede seçeceğim? nasıl biri ile evleneceğim? derslerimin sonucu ne olacak? hayatta bir çok sorduğumuz soru var. Hayatımız belirli sorular üzerine düşünerek, belirli meseleleri çözmeye çalışarak, eş bulmaya çalışarak, iş bulmaya çalışarak hayatımız doluyor.

En önemli soruları öteliyoruz

Bir çok zaman sorulabilecek en önemli soruları atlıyoruz. En önemli soruları öteleyip daha azını önemseyip, yani dünyevi basit şeyleri gözümüzde büyütüp, bazen mobilyamızın rengini seçecek zaman kadar buradaki hayatı tefekkür etmeye harcamıyoruz.

Kuran’ı önemli kılan bir çok unsur var. Allah ile bizim bağımızı kuruyor, evrene bakış açımızı veriyor ama en önemli yaptığı şeylerden birisi nereden geliyoruz, nereye gidiyoruz sorularını açıklıyor. Bu bizim için olmazsa olmaz unsurlardır.

Rastgele dünyaya gönderilmedik

Doğduğumuzda gözümüzü açtığımızda annemiz, babamız ile karşılaşıyoruz. Diğer tarafta yüz binlerce hayvan, bitki türünün olduğu bir dünya, müthiş bir gökyüzü var. Bilimin bize söylediklerine göre yüz milyara yakın yıldız var. Böyle bir muhteşem bir tablonun içerisindeyiz. Kuran’a göre bütün bunlar bilinçli bir gücün, kudreti ve ilmi çok yüksek bir gücün yaratması ile olduğu söyleniyor. Buradaki varlık tesadüfen değildir. Bütün bunlar planlı bir sürecin ürünleri. Bütün bu canlıların var olması ve insanın var olması planlandı ve bunda hiçbir tesadüf yok. Bunu anlamadığımız zaman kendi varlığımızı anlayamayız.

İlgili>>  Kuran-ı Kerim İncelenerek Bilimsel Verilere Ulaşılabilir mi?

Bilinçli bir şekilde yaratılmadıysanız var oluşunuzun bir anlamı yok demektir. Bilinçli bir şekilde yaratıldığımız ile ilgili Kuran’ın ortaya koyduğu bir tablo baştan bilinçli bir şekilde yaratıldığımızı, anlamlı bir şekilde burada olduğumuzu ve rastgele dünyaya gönderilmediğimizi söylüyor.Bizim dünyada ki varlık sebebimiz Allah’a kulluktur. Allah’a kullukta Kuran’ın bakış açışı şu şekildedir; Bazen kulluğun ne olduğunu daraltıyorlar, Allah’a kul olmak namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek gibi görüyorlar. Bunlar da kulluğun bir parçası ama İslam’ı açıdan bakarsak namazı, orucu, zekatı kapsayan ama bunlardan daha geniş ve Allah ile ilişkimizi kapsayan bir şeydir. Kuran der ki; sen bu dünyada Allah ile ilişkili şekilde varsın. Diğer kalanlar ise Allah’ın kudreti sayesinde buradalar ve senin konumun bu şekildedir.

Nereden geldim? Allah’ın gücü ve kuvveti sayesinde buraya geldim. Nereye gidiyorum? sorusu da bu soruya bağlantılıdır. Nasıl geldim? sorusunun cevabı Allah’ın yaratması ile oluyor. Neden sorusu anlam ile ilgili bir soru. Bilinçli bir şekilde yaratıldıysak zaten bu soruya cevap veriyoruz. Nereye gidiyorum? sorusu da bu dünyadan sonra dünyadaki eylemlerimize göre Allah’ın bizi sorgulayacağı ve ahirette cehennem ya da cennete gideceğimizi bilmemizden geçiyor. Kuran ahiretin yaratılmasına itiraz edenlere diyor ki; sizi ilk defa yaratan kim ise ahirette de yaracak Allah’tır deniliyor. Sizi yaratan için ikinci defa yaratmak çok kolaydır mesajı veriliyor.

 

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Malesef bazıları avukatlık yapmaya devam ediyor. Ne Kuran-ı Kerim in birileri tarafından desteklenmesine ne de Allah ı içinde göremeyenlerin avukatlığına ihtiyacımız vardır. Maalesef bazı insanlar içinde bulunduğu ruh halinden yani iyi hissettiren nörokimyasal fazlılığından dolayı gittiği yolu en doğru yol sanıyor. Üstüme bir de bu yol doğru ben denedim sizde bunu seçmelisiniz tarzında bir yönlendirme içindeler. Adolf Hitler de bir sürü insanın canına kıydı ve bunları yapabilecek fırsatı olduğu için arkasında Tanrı var sanıyordu. Demem o ki herkes kendi yolundan ulaşır Yaratıcıya ve kimse sizin gördüğünüz gibi göremez. Her insan içinde o sevgiyi hissedebildiği ölçüde Allah ı biliyordur. Lakin sizin içimizdeki sevgi sizi yakıyorsa başkasını küle çevirir. Bir başkasını güle çevirir. Bırakalım artık din reklamı yapmayı. 1 milyar müslüman hergün dua ediyor ümmetimizi koru Ya Rabbi diye. En çok zülmü gören de maalesef ümmet oluyor. Demek ki Allah a hala samimi değiliz. Selam ve saygıyla…

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç