Hareketsizlik Öldürüyor


İnsanlık tarihinde, insanoğlu günlük hayatını devam ettirebilmek için hareket etti. Yazın terledi, kışın üşüdü. Sürekli hareket etti. Şu an da yazın üşümüyoruz. Kışın kaloriferli evlerde üşünüyoruz. Asansör kullanıyoruz. Sonuçta refah arttıkça hareketsizlik artıyor.

Lonra’da yapılan sosyo ekonomik iyi ve Londro’da yaşayan sosya ekonomik durumu kötü durumda iki grup karşılaştırıldı ve görüldü ki sosyo ekonomik durumu kötü olanların sağlık durumu daha iyi. Bu bize gösteriyor ki refah düzeyi ile hareketli olmamız paralel.

Hareket demek spor yapmakta değil aslında. İlla Spor salonunu gitmek gerekmiyor. Günlük hayatınızda hareket yapabilirsiniz. İnsan hareket etmek isterse hareket eder.

İlgili>>  Canan Karatay'dan sağlıklı yaşamın şifreleri

Günlük yaşantımızda yürüyerek mümkünse her türlü işini yürüyek yapabilir. Yürüşün şekli hızlı bir şekilde olmalıdır. Bunun yanında da beslenmemizde önemlidir. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre; Dünya da yılda 3 milyon kişi hareketsizlikten ölüyorlar. Hareketsizliğin önüne geçmek için: Arabınız varsa uzağa park edin. Asansör kullanmayın yürüyerek çıkın. AVM’lerde bile artık yürüyen merdivenler var.

Bizim toplumumuzda sağlıklı zamanlarda spor yapılmıyor. 50 yaşından sonra egzersiz yapılması iyidir ama 25 yaşında spor yapmak bir başkadır. Egzersiz kişiye özgü olmalı, fizyolojik durumu ve sosyolojik durumuna göre kişiye uygun egzersiz yapılmalı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç