Hangi yakınmalar akla romatizmal hastalığı getirmelidir?


 

 

Kaslar kemikler eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda öncelikle ağrı ve hareket kısıtlığına bazen de şekilde bozukluğu ve şişliğe neden olan hastalıklara romatizma denmektedir.

Romatizmal hastalıklar bir çok bulgu ile karşımıza çıkabilir, eklem ağrısı hastaların çoğunun önce gelen yakınmasıdır, eklem ağrısı istirahat ya da hareketsizlik sonrasında artar, bu bulgunu en az 6 haftadır var olması lazımdır.

Enfeksiyonlar gibi geçici rahatsızlıklardan ayırmak için önemlidir. Eklem ağrısına eşlik eden eklem şişliği, sabahları eklemlerde veya bel bölgesinde sertlik ya da tutukluk hissi var ise ağrını romatizmal olma ihtimali yüksektir.

İlgili>>  İltihaplı eklem romatizması için kür

Tekrar eden damar tıkanmaların, yineleyen düşükler, açıklamayan deri döküntüsü, üveit adı verilen göz hastalığı, ağız kuruluğu,ağız içerisinde yaralar, yineleyen karın ağrıları ve ateş bulguları, ellerde veya deride sertlik, güçsüzlük, merdiven inip çıkamama, el parmaklarında morarma varsa bu hastalarda da sistemik bir romatizmal hastalık düşünmek doğru olacaktır.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç