Hangi meslekler kaybolacak


 

Oxford Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, hangi meslekler, neden ortadan kalkacak. Üniversite’nin yaptığı araştırmada 20 yıl sonra bitecek mesleklerin bitme ihtimalinin yüzdesi ne kadar olacak.

Günümüzde bilgisayar ve robotlar daha karmaşık hale geliyor, bilgisayarların insanı yendiği bir dünya da yaşıyoruz, insanoğlu kendi yaptığı satranç yazılımına yenilir duruma geldi. Yapılan araştırmalar bir çok işlerin tedavülden kalkacağına vurgu yapılıyor.

Zengin ve gelişmiş ülkelerde makineleşme artacak ve koca bir iş yerinde makinelerden hariç bir avuç insanın çalışacağı öngörülüyor, çok değil 20 yıl sonra bazı meslekler artık sadece mazide kalacak.

Hangi işler yok olacak

Muhasebeciler, şu an bile bilgisayar üzerinden devam eden muhasebe işi gelecekte yok olacak ve iş yükünü bilgisayarlar çekecek dolayısıyla muhasebeciler işsiz kalma olasılığı çok yüksek.

Labaratuar teknisyeni, yazılımlar sayesinde labaratuar sonuçlarını artık makineler verebilecek.

Özel şoförler, günümüzde bile Paris sokaklarında şoförsüz dolaşan arabaların varlığı malüm, 20 yıl sonra sokakların sürücüsüz araçlarla dolması beklenildiği için özel şöför ve taksiciler işsiz kalabilir.

Tele Pazarlama, 20 yıl sonra yüzde 99

Tezgahtarlık, yüzde 92

Teknik Gazetecilik yüzde 89

Emlakçılık yüzde 86

Makinistlik yüzde 65

İlgili>>  Kanser Olmanıza Neden Olabilecek Meslekler

Pilotluk yüzde 55

Türkiye’de hangi işlere başvuruluyor

Başvurular şirketin eleman ihtiyac ile aynı durumda, son yılarda iş sağlığı ve güvenliği popülerleşince mühendislerin ciddi bir kısmı iş sağlığı ve güvenliği alanına başvuru yaptı.

Gelecekte yeni fikir üretenler ayakta kalacak, gelecek öyle bir gelecek artık. Sorgulayan bireyler en gözde işçiler olacak gözüküyor.

Günümüzde şirketler hangi işçileri tercih ediyor

Çağrı merkezi yoğun iş alanı, günümüzde en çok rağbet edilen ve iş başvurusu çok alan iş çağrı merkezi.

İnsan kaynakları, en çok başvuru yapılan işlerden ikincisi ise insan kaynakları.

Şirketlerin en çok değer verdiği konu ise nitelikli ve üniversiteden sonra kendini yetiştirmiş birey. Bu yüzden nitelikli eleman en çok ihtiyaç duyulan şey. Nitelikli insan ihtiyacı dışındakiler işsiz kalıyor. İleriki dönemlerde işsizliği ilk yaşacak insanlar kendini yetiştiremeyen insanlar. Ne iş olursa yaparım abi demek benim elimden hiç bir şey gelmiyor demek artık.

Robotlar bizi işsiz bırakacak mı?

Robotları oluşturacak olanlar da insanlar, insana yine ihtiyaç var ancak kendini geliştiren ve geleceği görebilen insanların işsiz kalması gibi bir durum söz konusu değil.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç