Hamilelikte Bulantı ve Ağrılar Neden Olur?


 

Gebelikte bulantı ve kusma hamile bayanların çok sık karşılaştığı bir durumdur. Gebelik esnasında gebelik hormonu bütün adeleleri gevşetir ve rahim büyür. Bu dönemde kabızlık, gaz, sık idrara çıkma gibi yakınmalar ve ağrılar oluşur.

Bulantıları azaltmak için neler yapılmalı?

Gebeliğin ilk on haftasına kadar özellikle sabahları bulantı olabilir. Bunun nedeni çok bilinmiyor, biraz psikolojik olabilir. 12. haftadan sonra bulantı ve kusma devam ediyorsa mide ile ilgili yakınma olabilir veya psikolojik bir sıkıntı olabilir. Bulantıdan kurtulmak için az az ve sık sık yemelisiniz. Soğuk yiyecekler yenilmemesi ve sık sık yeme yanında sıvının yemekten sonra alınması faydalı olacaktır.

İlgili>>  Hamilelik döneminde radyasyonla ilgili nelere dikkat etmek gerekir?

Yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi

İlaç içermeyen alternatiflerden birisi de yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi önemlidir. Yağlı gıdalar ciddi anlamda bulantı yaparlar. Hamile kişiler zaten bu gıdaları yememe şeklinde bulantı yaşarlar. Sabah kalkar kalkmaz hamile birinin kraker yemesi bile mide bulantısının ve kusmanın önüne geçebilir.

Çevresel faktörler

Kokular, parfümler, gürültüler, renkler bulantı ve kusma yapabilir, bunlara karşı tedbirler alarak bulantıdan uzak durulabilir.

Bulantı zararlı mıdır?

Hamilelikte kadınların yüzde ellisinde mide bulantısı vardır. Bunun nedeni ise gebelik hormonun artmasıdır. Gebelikte bulanma ve ağrı gebeliğin normal olduğunu da göstermektedir.

Sabah bulantılarını önlemek için tedbirler

Gün içerisinde altı öğün tüketilmeli. Sabah kalkmadan önce atıştırmalık hafif, midelerini daha sıkı yiyecekler yenmeli.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç