Hamileler İçin Beslenme Önerileri


 

Çocukların zeki, derslerinde başarılı olmasının temelleri anne karnında atılıyor. Annenin hamile iken yedikleri çocukların zekasını ve davranışlarını etkiliyor.

Süt ürünleri

Hamile bayanlar öncelikle sağlıklı beslenmesi gerekiyor. İlk haftalarda süt ve süt ürünlerine önem verilmesi çok önemli. Bebeğin erken dönemdeki kemik gelişiminin uygun olması, gerekse omirilik ve beyin gelişiminin uygun olması için süt ve süt ürünlerine önem verilmesi gerekiyor.

Hayvansal ve bitkisel proteinler

Protein kaynağı olarak hayvansal proteinler ve bitkisel proteinler yer alıyor. Hayvansal proteinlere çok önem veriyoruz ama bitkisel proteinler biraz göz ardı ediliyor. Bebeğin sağlıklı gelişiminde en az hayvansal proteinler kadar bitkisel proteinler, kuru fasulye, nohut gibi bakliyatların yeri büyüktür. Kuru fasulye, bulgur, nohut B vitamini açısından çok önemlidir. Bebeğin kalbinin, omiriliğinin, kemik gelişimi için anne adaylarının bu vitaminlere ihtiyacı var.

Yeşil yapraklı sebzeler

Bebeğin gelişiminde yeşil sebzeler C vitamini içerdikleri için bağ dokusu gelişimi yani iskelet sistemimizi oluşturan bütün bedenin gelişmesin yeşil yapraklı sebzeler önemlidir.

İlgili>>  Kanser Hastalarına Özel Beslenme Tavsiyeleri

Omega 3

Beyinin gelişmesi oldukça komplike bir durum her besinden iyi şekilde alması gerekiyor. Omega 3, proteinler, ceviz, badem gibi beyni geliştiren yiyecekler tüketilmelidir. Kalbin gelişiminde omirilik sisteminin gelişiminde ceviz ve kuru yiyecekler önemli bir yere sahip.

C vitamini

C vitamini yüksek olan elma, portakalın da yenilmesi gerekiyor. Özellikle kırmızı elmada karaton bolca bulunuyor yani A vitiamini. Elmanın tüketilmesi göz gelişiminde çok önemli. Annelerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için önem arz ediyor.

Hangi ölçülerde ne kadar yenilmeli?

Öğlen sebze tüketiliyorsa akşamları protein ağırlık tüketilmesi önemidir. Her öğünde normal besinlerine ek olarak bir bardak ayran, süt eklemleri bebeklerin gelişimi için yetecektir.

Balığın unutulmaması lazım. Haftanın iki defa balık tüketiminin faydası vardır. Bulgurun özelliği ise prinçten ve makarnadan daha yavaş kan şekerini yükseltiyor ve kanı dengeliyor, kilo sorunu olan anneler bulgur pilavı tüketmeli.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç