“Halep” Çok Yorgun ve Çok Yalnız Gözüküyor!


Halep el değiştiriyor. Halep bir anlamda düşüyor. Halep değince pek çoğumuzun aklına kan, gözyaşı ve bombalanmış binalar geliyor. 4 yıl öncesinde turistik şehir olarak gitmek istediğimiz bir şehirdi Halep. Suriyenin en güzel şehirlerinden bir tanesiydi Halep. Bugün Halep’te hastana yok ve doktorlar hizmet vermiyor. Halep ikiye bölünmüştü, kalan kesimde Suriye güçleri tarafından ele geçirildi. Halk bir köşede sıkıştı, Halep çok yorgun ve çok yalnız gözüküyor.

Halep’te bir dönemin sonuna gelindi. Esat rejiminin Trump gelene kadar tamamını alırız dediği Halep’te ilerleyişi hızla devam ediyor ve almış gözükmekte. Rusya ve İran’ın desteğini alan Suriye ordusu şehre ele geçirdi. Halep’ten kaçan sivillerin sayısı 80 bini buldu.

Cenevre’de yapılması planlanan ateşkes görüşmesi ABD’nin katılmaması nedeniyle iptal edilmişti. Halep’in doğusunda bazı silahlı milislerin bölgeyi terk etmediğini hatırlatan Rusya dışişleri bakanı Halep’i kendi isteği ile terk etmeyen silahlı gruplar imha edilecek dedi. Ancak Halep’te Eset rejiminin hızlı ilerleyişi barış çabalarının da devamını getireceği belirtiyor. ABD olmamasına rağmen dışişleri bakanlığı görüşmelerden haberdarız ateşkesi destekliyoruz dedi. Başbakan Yıldırım’ın arabulucuyuz açıklaması ise ateşkes görüşmelerini doğrulayan açıklama.

İlgili>>  ABD'den Esed'le anlaşma sinyali

Halep’te son durum vahim, savaşta siviller ve askerler tamamen birbirine karışmışa benziyor ve şehirde fırın, hastane kalmamış durumda.

Ankara kaynaklarına göre; Rusya terör örgütü olarak gördüğü El Nusra’nın Halep’ten çekilmesi, Halep’e yardım ulaştırılmasını ve yönetimin yerel konseye verilmesini kabul etmiş gözüküyor ancak bu tutum Halep’te çıkan iç savaşın son bulmasına yetmiyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç