Hafızayı güçlendiren besinler nelerdir?


hafıza

Beyin fonksiyonları üzerinde hafızayı güçlerinden yiyeceklerimiz ile aldığımız besin öğünleri bulunmaktadır. Bunların en başında ise omega 3 yağ asitleri vardır.

Özellikle omega 3 yağ asitleri hem beyinin yapısını korumakta hem de beyinde oluşan hücre ölümlerinin önüne geçebilmektedir. Hafızayı güçlendirmekte ve bebeklerde el kavramını gücünü ve bilişsel yetenekleri güçlendirmektedir.

Omega 3 kaynakları, soğuk sularda yaşayan Uskumru, Sardalya, Somon gibi balıklar. Bitkisel olarak ise semiz otu, cevizi rahatlıkla kullanabiliriz.

Özellikle protein kaynakları yumurta, süt, yoğurt, kırmızı et, beyaz et, hem bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve hem de B12 gibi vitaminler ve mineraller sayesinde beyin hücrelerinin zarar görmesini engellemektedir.

İlgili>>  Nasıl Daha Hızlı Öğrenebilirim?

Bir diğer besin ise polik asit, polik asit sinir hücrelerinin daha iyi çalışmasını ve fonksiyonların daha iyi yerine getirmesi çocuklar, hamileler ve yaşlılar için önemli bir hale gelmektedir.

Polik asit ise yiyeceklerimizde, bulgur, kuru baklagil, tam tahıllı gıdalar, koyu yeşil yapraklı ıspanak, roka gibi besinler ile karşılamamız mümkündür. Genel olarak bu besinlerin hafızayı güçlendirici etkileri olduğu ve beyin hasarını önlediğini söylememiz mümkündür.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç