Haberleşme ve ulaşımda Türkiye’nin 2023 hedefleri


lütfi elvanUlaştırma Denizcilik ve haberleşme Bakanı Lütfi Elvan katıldığı TV programında haberleşme ve ulaşım alanında neler yapılacağı hakkında bilgi verdi.

 

 

Son yıllarda Türkiye haberleşme konusunda çok gelişti

Türkiye’de son yıllarda sabit internet bağlantısında ve telefonculukta çok önemli gelişmeler oldu. Şu anda 240 bin km fiber kablo alt yapımız var. Geniş bant abone sayımız ise 42 milyon. Özellikle 3 G uygulamalarında ülkemiz oldukça başarılı.

İnternet ucuzlayacak mı?

Son 3 yıllık sürece baktığımızda internet fiyatlarında ciddi bir ucuzlama var. İnterneti kullandıran, ücretlendiren internet servis sağlayıcısıdır yani Türk Telekom’dur. Türk Telekom paket halinde internet sağlıyor ve kendi fiyatlarını belirliyorlar. Ancak Telekom’un toptan satışta fiyat belirleme konusunda BİT’nin yetkisi var. Fiyat konusunda Türk Telekom BİT ile beraber hareket etmek zorunda. İlerleyen süreçlerde internetin uculayacağını göreceksiniz.

Türkiye’de mobil telefon üretimi yüzde 10 yerli, yüzde 90 ithal

Türkiye’de mobil telefon üretiminde yeterli düzeyde değil. Yüzde 10’a yakın üretim oranı ve bu firmaların sayısı 16. Üretilen telefon miktarında 3 katı bir artış var. Ama biz 2015 ile birlikte daha hızlı artacağını düşünüyoruz. Bu artış trendinin bu şekilde devam edeceğini düşünüyoruz, telefon üretimine yönelik arge faaliyetlerine bakanlık olarak destek veriyoruz.

İnternette erişim ve site kapatılmaları

Türkiye’ye çok büyük haksızlık yapıldı .Bize bu eleştrileri yönetenler dünyadaki uygulamaları bilmiyorlar. Avrupa İnsan hakları sözleşmesi 10. maddesinde kamu güvenliği, ülke güvenliği gibi konularda yaptırım yapma hakkımız var. Dünyanın hangi gelişmiş ülkesine bakarsanız bakın mahkeme kararı olmaksızın bu tür engellemeleri el altından yapıyorlar. Türkiye’de ise mahkeme kararı alıyoruz. Şu anda AB üyesi olan ülkelerin bir çoğunda sadece kamu kurumunun talimatı ile erişim engellenmekte, gerekçe olarakta ulusal güvenlik ve kamu düzenin bozulması. Özellikle bireyin korunmasına yönelik aynı düzenlemeyi yaptık.

İnanılmaz bir bilgi kirliliği var bu konuda. Tweeter’a yasak geldi kelimesi çok sık kullanılıyor. Sosyal medyada çok ciddi sıkıntılar söz konusu. Tweetter ve Facebook gibi sosyal medya hizmetler gibi kendi kontrollerini oluşturmazlarsa, bu şirketlerin kreditelerinde çok ciddi düşüşler yaşanacaktır.

Dinlenmeyi önleyici tedbirler

17 – 25 Aralık sürecinde ve öncesinde Telekomünikasyon iletişim başkanlığı çok amacı dışında kullanılmış, yasa dışı yollarla dinlenmiş. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren Telekomünikasyon iletişim başkanlığından çok ciddi önlemler altık. Her elemanın iş ve işlemi neyse bunların hepsinin kaydı tutuluyor. Son bir yıl içerisinde hangi uzmanın ne yaptıysa kayıtları tutuluyor.

Ciddi bir denetim mekanizması oluşturuldu ve güvenlik açısından ciddi önlemler altık. Bu sıkıntıları yapan uzmanları ise buradan ayırdık.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç