Güvenlik paketini sunarlarken kamuoyunu kandırmaya çalışıyorlar


turgut kazanAvukat Turgut Kazan yeni iç güvenlik yasasını değerlendirdi.

Kamuoyunu kandırmaya çalışıyorlar

Güvenlik paketini sunarlarken kamuoyunu kandırmaya çalışıyorlar. Güvenlik paketinden bahsederken molotof serbest mi olsun ya da bonzai yasası çıkartıyoruz karşı çıkanlar bonzai çetesi diyorlar. Güvenlik paketini tartışanlar bunlara karşı çıkmıyor. Molotof serbest olsun diyen birisini görmedim. Yeni getiriliyormuş gibi öne sürülen molotof kokteyli silahtır. Zaten hem terörle mücadele yasasında var hem de toplantı güvenlik yasasında patlayıcı ile katılmak suçtur. Molotof kokteyli patlayıcı silah sayılı olduğu için zaten cezalandırılır.

Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe takımlarından biri şampiyon olsa havai fişek atılır. Dünyanın her yerinde havai fişek atılır. Bu nedenle serin kanlı biçimde bunları bir mutabakat yaparak yazmak gerekli. Doğrudan molotof yazmaması endişe yaratılıyor, toplantı yürüyüşlerin yanına patlayıcı madde atılması yazıyor, bunun yanına molotof kokteyli yasaktır yazalım. Sanki yeni bir şey yapıyormuş gibi sunuyorlar.

İlgili>>  İç güvenlik yasası çağ dışı bir uygulama

Soruşturmanın savcısı Vali ve Kaymakam olacak

Molotofa verilen ceza değişiyor, 2 yıldı ve ertelenebiliyordu. 2.5 yıl oldu ve artık ertelenemiyor. Eğer gezide bu düzenleme olsaydı oradaki tutuklananların hepsi cezaevinde 2 yıl kalacaktı. 132. maddelik tasarısıdır ve 23 yasayı değiştiren bir torbadan bahsediyoruz. Polis vazife ve selayetini değiştiriyor. Vali ve Kayamakam soruşturmanını amiri oluyor bu yeni düzenleme ile. Suç delillerinin toplanması ve suçluların yakalanması emri Vali ve Kaymakam’a veriliyor.

Delilsiz bir şekilde polis alıyor ve 4 gün sonra savcılık önüne çıkartılıyor. Bu nedenle polis önemli ölçüde yetkileri artırılıyor. Vatandaşa gavat diyen valiyi düşünelim, şimdi soruşturmanın amirinin vali olduğunu düşündüğümüz zaman soruşturmanın nasıl bir sonuç alacağını siz düşünün.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç