Güneşten korunmak için neler yapılmalı


Ahmet GünayDermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay, güneş ışınlarının fayda ve zararlarını ve güneşten korunmanın yollarını anlattı.

Güneşli havalarda ne zaman dışarı çıkılmalı

Ozon tabakası sorun yaşadığımız şu zamanlarda güneş ışınları hem faydalı hem de zararlıdır. Faydalı etkilerini biliyoruz, çocuklarımızın ve biz büyüklerinde ihtiyacı olan D vitamini açığa çıkarak başlıca şeylerdir, bu yönden güneşe ihtiyacımız var. Zararlarını düşündüğümüz zaman faydasından çok daha fazla olduğunu görebiliyoruz.

Güneşe çıkma saatleri 11 ile 16 arası güneşe çıkılmamasını istiyorum ve her yerde her zaman bunu söylüyorum. Özelliklerde çocuklarda bu konuya çok dikkat etmek gerekiyor. D vitamini alacağız diye çocuklarımızı güneşe maruz bırakmamamız gerekiyor. Özellikle yetişkinlerde güneşe bu saatlerde çıkmasından ve bu saatlerin dışında güneş koruyucu kullanmalarını öneriyorum.

Güneşten koruyucu kremlerin kullanımı

Yakın zamana kadar güneş koruyuculard bir standart yoktu, yurt dışında imal edilyordu ve bilnçsizce tüketiliyordu. Ancak yakın zamana kadar ülkemizde de bir çok yerli firma güneşten koruyucu krem çıkartılıyor ve artık testler yapıldıktan sonra üretiliyor. Faktör yükseldikçe koruma olayı da daha fazla oluyor.

Özellikle 11 ile 16 arası en yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanalım, bunlar yağ olabiliyor, sprey olabiliyor. 20’nin üzerinde olmasında fayda var. Bunun dışında faktörsüz olanı da var. Tamamen fiziksel bariyer yapıp güneş koruyucular da var ve bunlar daha faydalı.

Güneşten korunmak için nasıl giyinmeliyiz

Güneş ışınlarını çeken renkli kıyafetler yerine daha açık renk kıyafetleri seçmeliyiz. Pamuklu ve sentetik olmayan kıyafetleri tercih etmemiz gerekiyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in