Güneş Işığının Yararları


Dünyamızdaki yaşam büyük ölçüde güneş ışığına bağlıdır, bitkiler, hayvanlar ve biz insanlar için yaşamın kaynağı güneştir. Yeteri kadar gün ışığı alamayan insanlar iyi gelişemezler, solgun ve yorgun olurlar. Bu yüzden özellikle çocukların ve bebeklerin güneş alması çok önemlidir.

1- Güneş insanın ömrünü uzatır. Bu konuda yüzlerce çalışma var. Yılda iki kez tatilde güneşlenme imkanı bulunan kadınların daha uzun yaşadığı ve daha az kalp hastası olduğu tespit edilmiştir.

2- Güneş ışığı cildimizde bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve en bilinen kısmını da D vitamini oluşumunu hızlandırır, yani vücuttaki D vitaminin aktif forma dönüşmesini hızlandırır. Aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

3- Yeterli D vitamini almak için uzun süre güneş altında kalmaya gerek yok. Özellikle çocuklarda bu hata yapılıyor ve çocuklar güneşin altında çok bekletiyorlar. D vitamini ihtiyacımızı el bileği, avuç içi, ayak topuklarından da karşılayabiliyoruz. Yarım saatlik avuç içinin güneşlenmesi dahi D vitamini ihtiyacını karşılayabilmektedir.

4- İdeal güneşlenen süresi yoktur, ideal güneşlenmeden ziyade illa ki kişi güneşe çıkmak istiyorsa kademeli kademeli artarak güneşlenmesidir. İlk gün 10 dakika sonraki gün 15 dakika güneşlenme süresi idealdir. Herkes için ideal güneşlenme stratejisi yoktur, açık tenli daha az güneşin altında kalacaktır, koyu tenliler ise daha çok kalabilirler. Güneşin altında kaldığınızda kızarmadan ne kadar kalabiliyorsanız aslında sizin ideal güneşlenme süreniz odur.

İlgili>>  Güneşten Korunmak İçin Neler Yapılmalı

5- Dışarı çıktığımızda tenimize güneş vurduğunda tenimize güneş çarptığında vücudumuz kendiliğinden D vitamini üretmektedir, D vitamini cildimiz ve kemiklerimiz için sağlıklıdır, vücudumuzun dinç kalması için sağlıklıdır. Vücut fonksiyonumuza faydaları vardır.

6- Kışın halsiz oluruz bitkin gibi oluruz, yazın ise mutlu, huzurlu oluruz bu güneşin enerjisidir. Güneşin bitki ve insanın üzerinde ki enerjisidir. Güneş hem yaşam için hem biz insanlar için çok önemli katkıları vardır.

7- Bize güneşin zararlı olduğunu güneş yağ üreticileri öğrettiler, güneş cilt kanseri ilişkisini abartırken bir yandan benim ürünüm kanserden daha fazla koruyor diyerek kendi kremlerini satmaya çalıştırlar. 15 – 30 – 40 faktör derken 100 e kadar koruma faktörü oldu. Saatlerce güneşte kalmanın zararlı olduğunu, cilt kanseri olacağımızı hepimiz biliyoruz. Buna karşın yanmadan güneş ışığı almak maküldür ve önerilen,faydası olan da Budur.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç