Grip olmamak için nasıl beslenmeliyiz?


Gripten korunmak için hangi besinleri tüketmeliyiz

Beslenme her noktada önemli. Söz konusu gripten korunmak olunca biraz daha öne çıkan besinler var. Beslenmemize dikkat ederek, bazı yiyecekleri soframızın olmazsa olmazı olarak bulundurursak gripten korunabiliriz.

Et, tavuk, balık, peynir, yumurta, kuru baklagiller, süt, yoğurt gibi yiyecekler gribe faydalıdır. Sebze ve meyveler beslenmemizde olmalı ve olabildiğince renkli olmalı. Hepsinin içerdiği vitamin ve minerallerin vücuda farklı farkı faydaları var. Hastalığa yol açan bir sebepte yanlış diyetler. Çok düşük kalorili diyetler ile vücudun enerjisi altında enerji alırsak vücudumuzun direnci düşer.

Enerjiyi alırken bağışıklık sistemi için olmazsa olmaz besinler proteindir. Protein savunma sisteminde çalıştığı için bağışıklık sistemi için önemlidir.

A vitamini; havuç, ıspanak, kırmızı dolmalık biber, yumurta.

C vitamini; mandalina, portakal, kivi, maydanoz.

E vitamini; antioksidan vitamindir, yani vücutta istemediğimiz kötü serbest radikallere karşı savaşıyor demek. Fındık, ceviz, badem.

Gripten korunmanın yolları nelerdir?

Grip hastalıkları genel olarakta solunum yolu ile geçtiği için ortamın sık sık havalandırılması çok önemlidir. Yani hasta olan kişinin mikrobu ile enfekte olduğu zaman en iyi çözüm pencereyi açarak ortamı havalandırmayı sık yapmak çok önemlidir.

İlgili>>  Sürekli Atıştırma İhtiyacı Neden Kaynaklanır?

Hasta kişinin ellerinin dokunduğu yüzeylerde enfeksiyon riski oluşuyor bundan kurtulmak için sık sık elleri yıkamaktır. Gripten korunmak için el yıkamak çok önemlidir. En ufak kirlilik saptadığınız zaman ellerin sabunlu su ile yıkanması çok önemlidir.

Sıvı tüketimi çok önemli

Vücudumuzdaki herşeyin çalışması için sıvıya ihtiyacımız var. Bu da günde en az iki litre su içmemiz gerektiği anlamına geliyor. Taze sıkılmış meyve suyu, süt, ayran gibi içecekler ile de destekleyebiliriz.

Soğan ve sarımsak çok önemlidir, mikropları kıran yiyecekler olduğu için faydalıdır.

Yüksek yağ, yüksek şeker içerikli yiyeceklerden uzak durmalıyız. Hasta olunca şekerli yiyecek yersek toparlarız gibi geliyor ama şeker yemektense tam tahıllı ürünlere yönelmek yani bulgur pilavı, tam tahıllı ekmek gibi seçenekleri tercih etmek daha doğru olur.

Zencefil, zencefili isterseniz bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp tercih edebilirsiniz, çayını içebilirsiniz. Ihlamur, adaçayı, rezene gibi çaylarda hem koruyor hem de iyileşmeyi kolaylaştırıyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç