Göze Dokunmadan Lazer Ameliyatı (No Touch) Nasıl Yapılır?


 

 

Ertan SunayGöz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Medikal Direktörü Op. Dr. Ertan Sunay, No touch yöntemi hakkında bilgi verdi.

No Touch yöntemi, göze bir şey dokunmasından hoşlanmayan hastalar için yapılan bir ameliyattır.

Göze dokunmadan yapılan lazer ameliyatı nasıl oluyor?

 

No Touch ameliyatında ilk başta göz taranıyor ve bir hastalık var mı diye bakılıyor? gözün kornea yapısının ayrıntılı bir şekilde bakıyoruz ve hastanın lazere uygun olup olmadığına karar veriyoruz. Eğer hasta lazere uygun ise o hasta en uygun yöntemin ne olduğuna karar veriyoruz. Bazen o hasta için tek bir yöntem uygun olabiliyor. Bazen de birden fazla yöntem uygun olabiliyor. Eğer hastaya tek bir yöntem uygun ise zaten tartışmaya kapalı bir şekilde o yöntemi uyguluyoruz.

Genellikle birden fazla yöntem uygun olabiliyor, o zamanda hasta ile konuşup yapılacak yöntemi anlatıyoruz ve hastaya bu yöntemlerin avantajlarını ve dezavantajlarını anlatıyoruz. Kişisel mesleki pratiğimizde bu tür durumlarda birden fazla yöntem uygun olduğunda hastaların çoğunluğu No Touch yöntemini seçiyor. Memnuniyet oranı da çok yüksek.

No Touch ameliyatı kimlere yapılır?

Her tür miyop, hipermetrop ve astigmatlara kullanılabiliyor. Yapılan analizlere göre; lazer olmayı düşünen 100 kişinin 85 kadarı No Toucha uygun oluyor. Yüzde 15’i yapısal özelliklere göre uygun düşmüyor.

Hastanın hafif kataraktı var ise katarakt ameliyatı yaparak gözlükten o kişiyi kurtarmayı tercih edebiliriz.

Gözün değişik yapısal özellikleri var ise ve gözün yapısı hiçbir tür lazere uygun olmayabiliyor. Bu hastaları uygun bulmadığımız için ve riske girdiği için No Touch laeer ameliyatı yapmıyoruz.

İlgili>>  Göz Tembelligi Nedir? Belirtileri Göz Tembelligi Tedavisi

No Touch ameliyatında başarı oranı nedir?

No Touch yönteminde başarı oranı olağanüstü yüksektir. risk var mıdır? körlük riski, ya da lazer olduğuna pişman olma riski bu yöntem ile hemen hemen hiç yoktur. Sadece yüz vakanın birisinde gözde puslanma olabilir bu da bir kaç ay içerisinde kullanılan standart ilaçlar ile düzelme eğilimindedir.

Bunun dışından herhangi bir risk yoktur. Gözün içerisinde bir kesi işlemi yapmıyorsanız ve ya içeriden bir parça çıkarmıyorsanız hastayı her türlü risk unsurundan uzak tutmuş oluyoruz.

Her lazer teknolojisinde sıfırlama iddiasından vazgeçmek gerekir. İddia şöyle olmalıdır, sıfır veya sıfıra çok yakın bir yere getirmek ve hastayı gözlüksüz iyi görür halde tutmak. Başarı denilen şey budur. Her lazer yönteminde hedefimiz budur.

No Touch yöntemi ile ameliyat olduğunuz zaman 5 gün sonra denize veya havuza girmeniz serbesttir. No Touchun önemli özelliklerden bir tanesi göz orjinalliğini koruduğu için ameliyattan sonra gözünüzü ovabilirsiniz. Diğer, zar kaldırılan ameliyat yöntemlerinde göz 3 aya göre daha kırılgandır.

Ameliyat tekniği nasıldır?

Ameliyat uygulaması son derece kolaydır ve No Touch ameliyatı en fazla 50 saniye sürmektedir. Ameliyat yapmadan önce gözü damla ile uyuşturuyoruz ve hasta yukarıda bir hedefe bakarken tedavi yapıyoruz. Hasta gözünü oynatırsa sorun olmaz çünkü cihaz otomatik olarak gözü takip ediyor ve lazer yapmaya devam ediyor. O nedenle hasta gözlerini oynatsa dahi sorun olmaz.

Hastayı 4 gün sonra kontrole çağırıyoruz ve 4. gün kontrole geldiğinde sorun yoksa tedavi tamamlanmış oluyoruz.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç