Göz sağlığı ve Üveit Hastalığı


 

dilaver erşanlıProf.Dr. Dilaver Erşanlı oldu üveit hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

Gözdeki iltihaplara dikkat

Üveit hastalığı bilinen bir hastalık değil. Gözün arkasında koruyucu tabakasının, görme sisteminden öne doğru uzanan damarsal  yapın iltihabına üveit denilmektedir.

Enfeksiyon gibi dış etkenlerin girmesi ile gözde reaksiyon ulaşmasına sebep olmaktadır bu gibi reaksiyonlar dışarıdan iltihaplarla üveit hastalığına sebep olabiliyor. Bunun yanında behçet hastalığı gibi hastalıklarla da içeriden gelen bir reaksiyonlar bu hastalığa neden olabiliyor.

1800 yıllardan sonra, göz içerisinde iltihaplanma neticesinde üveitin oluştuğu ve görme bozukluğundan olduğu tespit edilerek tedavi araçları gelişmiştir. Günümüzde görülme sıklığı yüz binde, yirmi kişide oluyor. Çok sık olmasa da görülen bir rahatsızlık.

İlgili>>  Göz Kuruluğu Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Kimler daha fazla risk altında

Genetik yatkınlığı olan ailede bu tür rahatsızlığı olan kişilerin daha dikkatli olması gerekiyor. Çok yoğun aşırı stresli ortamlara maruz kalan kişiler risk altında olduğu kabul ediliyor.

Üveit hastalığın belirtileri

Gözde kanlanma, ışığa karşı rahatsılık, gözde ağrı ve görmede bulanıklık söz konusu olabiliyor. İlk başlangıcı ışığa karşı kanlanma ve sulanmadır. Her türlü kanlanmayı da üveit ile bağdaştırmamak lazımdır. Hastalığın ilerlemesinde gözde aşırı kanlanma, diğer gözünde acıması, günlük hayatı olumsuz etkilemek gibi kişide rahatsızlıklar varsa doktora tedavi olmasını tavsiye ediyoruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç