Göz Kuruluğu Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi


 

Mehmet OrhanGöz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Orhan, göz kuruluğu ve göz kızarıklığı hakkında bilgi verdi.

Göz kuruluğu günümüzde çalışanlar arasında özellikle ofis ortamında çalışanlar arasında çok sık karşılaşılan bir durum. Bilgisayarın yaygınlaşması, cep telefonu kullanımı. Ofis ortamındaki nemin giderek azalması kişilerin göz kuruluğunu daha çok yaşamasına sebep oluyor.

Göz yaşının önemi

Göz yaşının içerisinde besleyici proteinler vardır.İkinci bir önemi de göz yaşının içerisinde göz yüzeyini mikroplara karşı koruyan antikorlar vardır. Yani göz yaşında bir azalma olduğu zaman gözde hem enfeksiyon daha sık olur hem de göz yüzeyi yeterince beslenemediği için çevredeki damarlar genişleyerek göz yüzeyini besleyemez ve gözün kanlanmasına neden olur.

Göz kuruluğunun nedenleri

Ofis ortamında çalışırken göz kırpma refleksi azalması ile buharlaşma, göz yaşının artışı ve denge bozulmasına gözün kurumasına sebep oluyor. Gözün kuruması temel olarak yüzeydeki hücrelerin dökülmesine ve dökülen hücreler yabancı cisim gibi kum kaçmış hissine neden olur.

Ofis ortamında çalışanlarda gün içerisinde içilen su miktarının azalmasıda göz kuruluğunu etkileyen bir diğer faktördür. Bunlar genel olarak buharlaşmaya bağlı kuru göz ya da ofis sendromu ismi verilmektedir.

Göz kuruluğunun nedenleri:

 1. – Kontak lens gibi protez kullanımı,
 2. – Lazerle göz ameliyatı gibi operasyonlar,
 3. – Klimalı ya da kaloriferli ortamlar,
 4. – Yoğun ışığa maruz kalma,
 5. – Uzun süre bilgisayar kullanımı ya da televizyon izleme,
 6. – Sigara kullanımı ya da dumanlı ortamlarda bulunma,
 7. – Romatizmal rahatsızlıklar,
 8. – Kalp hastalıkları ve diyabet,
 9. – Göz tansiyonu,
 10. – Yaşlılık,
 11. – Uyku hapları, antidepresan gibi ilaçlar,
 12. – Uzun süre gözün kırpılmaması,
 13. – Oksijen yetersizliği, düşük nem ve havasız ortamlar… gibi etkenler göz kuruluğnun başlıca sebepleri arasındadır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğunun başlıca belirtileri şunlardır:

 1. – Gözde yanma ve batma hissi,
 2. – Göz yüzeyinin kaşınması,
 3. – Gözde uzun süreli kızarıklık,
 4. – Bulanık görme ve görmede azalma.

Göz kurluğu, bunların dışında gözde yabancı cisim hissi, aşırı sulanma, gözün ağrıması ve karıncalanması gibi belirtilerle de ortaya çıkabilmektedir.

Bu belirtiler kişiden kişiye ve yaşa bağlı olarak değişebileceği gibi, yukarıda sayılan nedenlere göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Göz kuruluğun tedavisi

Kişi gün içerisinde kırpma refleksine biraz artırabilirse. Gözün önünde yer alan kornea tabakası damar içermediği için göz yaşı kornea için çok önemlidir. Kornea tabakası yeterince göz yaşı ile beslenmezse hücrelerde belirgin dökülme kayıp söz konusu olur. Göz kuruluğu insan içine çıktığında gözün kızarması ve gözün refleks yaşarması ile birlikte septomların giderek artmasına yol açmaktadır.

Asıl önemli olan husus göz yüzeyini nemli tutmaktır. Bu konuda kullanılan çok sayıda sunni göz damlası bulunmaktadır. Damlaların damlatılma sıklığı gün içerisinde ortamın nemine göre değişmektedir. Klima olan ortamdan uzun süre bulunacaksınız günde 4 defa damlatabilirsiniz. Yağmurlu ve nemli ortamda günde 2 defa damla damlatılması yeterli olabilir.

Göz yaşı yapımının azalmasının nedenleri

Göz yaşı üretimi, göz yaşı bezlerinden olur ve zaman içerisinde göz yaşı bezleri daha az göz yaşı üretmeye başlayabilirler. Halk arasında sık karşılaşılan bir durumdur ve genellikle beraberinde ağız kuruluğu ve yutkunma güçlüğü vardır. Çünkü göz yaşı bezleri ile tükürük bezleri etkilenmişlerdir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in