Görgü Kuralları Nelerdir


ayşenur kurtoğluAdab-ı Muaşeret bir bireyin uygulaması gereken görgü ve nezaket kurallarının bütünüdür. Yrd. Doç. Dr. Sosyoloj yazar Ayşenur Kurtoğlu görgü kurallarını anlattı.

 

 

Selamlaşma adabı

selamlaşma
Selamlaşmanın çeşitli yolları vardır, her kültürün kendin göre bizim kendi içimizde bile toplumumuzda farklı kesimlerde farklı selamlaşma usuller vardır. Bizim medeniyetimizde en çok kullanılan selam şekli Selamın Aleyküm’dür. Selam vermek benden sana zarar gelmez demek. Anadolu şehrimizde genelde bütün şehirlerde arabaya binmiştim ve her giren şoföre selam vererek giriyor ama büyük şehirlerde görülmeyen bir şey. Buraya geldiğimiz zaman alışkanlıklarıyla selam veriyorlar ve selam havada kalıyor. Bazıları da içimden selamı aldım diyor. Selam çok önemli bir şeydir. Önce selam sonra kelam.

 

Görgü kuralları kaynağını nereden alır

arkadaslik

Dünyada bir sürü din var. Bizim şu an içerisinde bulunduğumuz bir medeniyet dairemiz var. Din aynı zamanda da bir medeniyet dairesidir. Din sadece insanı ibadet ile bırakmıyor. Peygamberimiz buyuruyor ki; ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim diyor. Ahlak toplum içerisinde ki davranışları ile ortaya çıkmıştır, tek başına insan tabi ki ahlaklı olur. Önemli olan toplum içerisinde ahlaklı ilişkiyi götürebilmek önemlidir. Ahlakın temeli güzel huylu olmaktır. İnsanın insana güven vermesi lazımdır. Sadaka diyor mesela, gülümseme sadakadır.

 

Görgü kurallarını ailemizden mi toplumdan mı öğreniyoruz?

Türkiye
Görgü kitabını yazdığım zaman örnek gördüğüm insanlar vardı. Bana 17 yaşımdan beri hanım diye hitap eden bir gün karşıma çorapsız çıkmayan bir hanımefendi vardı. Ona sordum kitap hazırlamak istiyorum dedim bana kaynak oluşarak ne önerirsiniz dedim; Ayşe hanım dedi, bizim kitaba ihtiyacımız olmadı, görgü kurallarına kitaba ihtiyacım yok dedi. Yaşayarak öğrenmek en iyisi tabi ki en başka ailede başlar, baba evdekileri selamlayarak giriyorsa çocuklarda bunu doğal olarak içselleştirecekler ve yaşantılarına sokacaklardır. Aile terbiyesi öyle önemli bir şey ki bir çocuğa baktığımız zaman yüz çocuğun içerisinde aile terbiyesi o çocuktan belli oluyor. Temel görev anne ve babadadır.

İlgili>>  Bu Gidişten Çıkışın Yolu "BİZ" Olmayı Başarmak

İnsanlar birbirini görmezden geliyor

üzüntü
Yeni öğrenilen bir şey bu. Deniyor ki sizin bir alanınız var o alana kimseyi sokmayacaksınız, ulaşılmaz olacaksınız deniliyor. Bu halka halka süren bir etki. Herkes kendisini çok meşhur ve ünlü zannediyor ve onun gereklerini yerine getiriyor. Nihayetinde bir iş yerindesiniz diyelim orada herkes bir işin parçasıdır ve herkes bir fonksiyon icra eder. Kimse kimsenin parasını vermiyor, herkesin belirli bir vazifesi var. Selam verme selam almama durumunu hiyegarşik olarakta büyük küçüğe hatır sorar ama zamanımızın büyükleri de büyük gibi değiller. İnsanlar ilişki kurmaktan kaçıyor ve artık dertlerimizi taşıyamaz olmuşuz.

 

Telefonda konuşma adabı

telefon
Telefonunuzu gülümseyerek açın ve tebessüm ile konuşun. Telefon açıldığında alo demek yerine güzel bir ses ile buyurun demek daha güzeldir. Telefonda gereksiz yere konuşmamak ve konuşmayı gereksiz bir şekilde uzatmak doğru değildir. Konuşmayı da iyi dilek ve temennilerde kapatmak her iki tarafıda mutlu edecektir.

 

Bir birimizin alanına geçmemek

kadın

Görgü kuralları öyle bir şey ki temel kurallardan bir tanesi adalettir. Kimseye haksızlık yapmamaktır, öncesi kul hakkı meselesidir. Bir sırada başkasının önüne geçmek hak meselesidir. Trafikte bile basarım geçerim görmemek hadisesi var. Kavram olarak temelinde adalet kavramı vardır. Hakka hukuka uygun davranırsak problem kalmayacaktır. Bu bir hak ve sınır meselesidir. Bunun üzerine kaymak ise zerafettir. Had bildirmek kötü anlamda değil sınır çizmektir. Had meselesi bu anlamda önemlidir, anne baba sınırı anlatırsa çocukta iyi yetişmiş bir birey olacaktır.

 

Comments 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç