Glisemik İndeks Nedir?


 

Her besin kan şekerini yükseltmektedir, glisemik indeks bu besinlerin kan şekerinin yükseltme hızına verilen bir terimdir. Bir besinin pişmiş olması, soğuk olması sıcak tüketilmesi glisemik indeksini değiştiren parametredir.

Glisemik indeks son zamanlarda zayıflamada, birçok hastalığın tedavisinde gerçekten çok büyük önem kazanmaktır. Glisemik indeks tükettiğimiz besinin 1.5 saat içerisinde kan şekerinde yükselttiği değeri ölçerek hesaplamaktadır. Özellikle bu değer eğer 55 ve altında ise glisemik indeksi düşük besinler olarak tanımlanmaktadır. Glisemik indeksi eğer 55 – 69 arasında ise orta değer olarak tanımlanmaktadır. Glisemik indeks 70’in üzerinde ise yüksek olarak tanımlanmaktadır.

Glisemik indeksi düşük olan besinler nelerdir?

Glisemik indeks değeri 55’in altında olan besinlerdir. Bu besinlere özellikle kuru baklegiller yine aynı zamanda tahıllı gıdalar, tam buğday çavdar ekmeği, elma armut gibi meyveler. Süt ürünlerini de sayabiliriz.

Glisemik indeksi düşük olan bu besinler bizi daha uzun süre tok tutan besinlerdir. Bu besinleri tükettiğimiz zaman şekerimiz çok uzun süre düşmeyecektir. Zayıflayan kişiler bu besinlere sıklıkla yer vermelidir.

Glisemik indeksi yüksek olan besinler nelerdir?

Glisemik indeksi yüksek olan besinler bu değerin 70’in üzerinde olan besinlerdir. Beyaz prinç, patates, havuç, bezelye, bir çok meyve bu gruba girmektedir.

İçtiğimiz meşrubatlar, bal, reçel, şerbetli tatlılarda bu gruba girmektedir. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerini kısa sürede yükseltmektedir ve bununla bağlı olarak kan şekerimiz çok hızlı şekilde düşecektir. Bu besinleri tükettikten sonra kısa sürede acıkma gösterebilir. Glisemik besinden diyabetli hastalar uzak durmasıdır. Aynı zamanda zayıflayan kişilerin tercih etmesi gereken besinlerdir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç