Girişimciliğin püf noktaları


 

Girişimcilik bizim topraklarımıza uygun bir ruh hali, girişimcilik hayata bakış şeklidir. Bir girişimciyi kız isterken bile tanıyabilirsiniz. Girişimci kebapçı açmak değil daha geniş bir kavramdır.

Kültürel olarak girişimcileri ortaya çıkaracak bir ortam yok sayılır. Girişimciler oyunculardan birisi ise, bir diğer oyuncu ise yatırımcılardır en önemlisi ise pazardır yani müşterilerdir.

Girişimcilik değer üretmektir

Girişimcilikte değer üretmek üzerine yapılan bir arayıştır. Girişimci bu arayışta ola kişi demektir. Toplumumuz başarısızlıkla hala barışmış değil. Üniversiteyi bitiren her genç birer işsiz adayı olarak lanse ediliyor. Ama gençlerin hayatındaki en kaygısız ve risk almaya yatkın yaşları üniversiteyi bitirme yaşlarına denk gelir.

Türkiye şartlarında bugün başarılı olmak için ilk önce yakın arkadaşlarını ikna etmek gereklidir. Toplum ne der kaygısı çoğu girişimciyi düşük ücretlerle başkasının işinde çalışmaya zorlamıştır.

İlgili>>  Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimciler Nasıl Bir Zihin Yapısında Olmalı?

Girşimciliğin yaşı yoktur

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; 10 bin girişimci üzerinden yaptığı deneye göre, en iyi girişimci yaşı 34 yaş olarak belirlenmiş. İnsanın içinde bir şey üretme düşüncesi varsa girişimciliğin yaşı yoktur. Genç girişimciler teknolojiye yatkın iken, orta yaş üzerindeki girişimciler finansal ve ekonomik alanda girişimcilik yapıyor.

Girişimciliğin karakteri

Gençlik demek denemek görmek tanımak demektir. Arayış sürekli devem eden bir şey. Girişimcinin karakteristlik özelliği de vardır, dolayısıyla girişimcinin karakteri olduğu girişim işininde karakteri vardır. İnancı sarsılmayan ve inatçı karakterler sürecin sonunu getiren kişilerdir aynı zamanda. Girişimcilerin en büyük özelliği vazgeçmemesi ve yılmamasıdır.

 

 

Comments 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bizde girişimci olmak ve birşeyler başarmak istiyoruz ancak ülkemizde çok zor hiçbir destek görmeden web dünyasında birşeyler yapmaya çalışıyoruz.

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç