Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?


 

Ginsengin ana vatanı Kore’dir. Bitki 6 sene toprağın altında kalıyor ve daha sonra tüketiliyor. En önemli özelliği vücut direncini arttırmasıdır. Ginsenin çayda, suda ve yemeklerde kullanılıyor.

Kalp ve damar hastalıklarına, kan basıncına, kansere faydalı olduğu biliniyor. Şeker hastalığına iyi geliyor. Yaşlılarda bel ve diz ağrılarını gidermede yardımcı oluyor.

Çocuklar küçük yaşlarda suyunu içerse boyu da büyümektedir. Kan şekerini düzenliyor yüksekse ve düşükse normale getiriyor. Tansiyonunuzu normalleştiriyor.

Tıbbi özellikleri nedeniyle çok popüler olan ginseng, ticari olarak dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedir. Ginseng için gittikçe artan talep dolayısıyla yabani ginseng oldukça azalmıştır hatta tehlikeli denebilecek bir hal almıştır. Ginseng bitkisi ağırlıklı olarak tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılır. Yaygın bir bitkisel ilaç olarak kabul edilir ve geleneksel Çin tıbbında önemli bir bileşendir. Diyabet tedavisinde, erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluklarında, kan şekerini düşürmede ve kan kolestrolünü azaltmada kullanılır. Aynı zamanda afrodizyak ve uyarıcı olarak etkili olduğu ve oldukça popüler bir anti-aging maddesi olduğu bilinmektedir. Ginsengin faydaları kozmetiği ve enerji içeceklerini de kapsar. Çorbalara da eklenebilir.

Ginsengin çok faydalı bir bitkidir ve pahalıdır aynı zamanda pahalı olması gerçek ginsengin bulmayı da zorlaştırıyor, bir çok gerçek olmayan ginseng piyasada bulunabiliyor. Ginsengin güvenilir kaynaklardan alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in