Gıda İntoleransı Nedir?


 

Sürekli tükettiğimiz ana besin maddeleri olan buğday, inek sütü, yumurta başta olmak üzere gıda intoleransı kavramı vücudumuzun bu maddelere karşı tahammülsüzlüğünü içerir vücudun verdiği bu rahatsızlığa “Gıda İntoleransı” denmektedir.

Gıda intoleransı kilo aldırıyor

Son 150 yılda tükettiğimiz buğday gerçek buğday değil, genetiği değiştirilmiş. Daha çok ürün elde etmek üzere hazırlanmış yeni tohumlarla elde edilen buğdaylar olduğu için vücudumuz adapte olamıyor. Bazı bünyeler bu maddelere karşı intolerans yani tolere edememe tahammül edemiyor. Bu maddeler tüketildiği zaman çocuk yaşlarda bu maddeler tam metabolize olamadığı için vücutta depolanmaya başlıyor ve sonrasında kilo alımına doğru gidiyor. Gıda intoleransının en önemli sıkıntısı kilo almanızdır.

Buğday gibi GDO’su bozulmuş gıdalar lenf sistemini etkileyerek lenf dolaşımının tıkanmasına sebep olarak ödeme sebep olurlar. İnek sütü içerisindeki güçlü ve kalorisi yüksek protein vardır. Ancak insan vücudu bu proteinleri henüz bebek yaşta iken sindirecek enzimlere sahip değil. Dolayısıyla biz özellikle bir yaşına kadar inek sütünü çok önermiyoruz. Bir yaşının altındaki inek sütü tüketen bebeklerde hızlı kilo alımını ve şişmanlığı görebilirsiniz fakat çok kolay hasta oluyorlar. Metobolize olamayan gıdalar olduğu için çabuk hasta oluyorlar. Yeni doğandan itibaren ek gıda başlanacağı zaman inek sütü yerine mümkün olduğu kadar keçi ya da koyun sütü insan sütüne daha yakın süt içirilmelidir ki çocuğun gelişimi normalleşsin.

Doğal olmayan, organik olmayan bir çok gıda maddesinde yine intolerans geliştirebilir. Günlük hayatımızda intolerans yapan maddeleri her ürün içerisinde zaten görebiliyoruz. İntoleranstan kurtulalabilmek için öncelikle bu maddeleri tüketmemek sonrasında da bunları nötrleştiren tedavilere girmeniz gerekmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç